Lupte de "cocosi" in campusul universitar galatean
0Viata apatica a studentilor din campusul universitar galatean a fost animata brusc de scandalul mediatic lansat de "Liga Studentilor", care dezvaluia faptul ca redactorul-sef adjunct al revistei
Viata apatica a studentilor din campusul universitar galatean a fost animata brusc de scandalul mediatic lansat de "Liga Studentilor", care dezvaluia faptul ca redactorul-sef adjunct al revistei "Facultativ", Cristinel Dumitru, student la Litere, a fost batut si amenintat cu moartea din cauza unui articol intitulat "Institutia spagii". Autorul "atacului miselesc la adresa unui ziarist" a fost identificat in persoana sefului caminului "D" din Complexul Studentesc al Universitatii "Dunarea de Jos", Radu Stefanut. Fara sa poata demonstra ca articolul incriminat, care este de fapt un eseu despre spaga la romani, semnat cu pseudonim si fara sa faca referire la nume de persoane implicate, este cauza conflictului, autorul, cu urme evidente de "corectie", recunoaste ca intalnirea de gradul zero a avut loc in camera unei fete, fosta prietena a atacatorului Radu Stefanut, zis si "Fane din Complex". Evident este ca tanarul redactor-sef adjunct al revistei studentesti galatene "Facultativ" a fost batut de seful caminului "D", braileanul Fane, in camera 026 a caminului de fete "H", dar de aici si pana la "atac impotriva presei" este o distanta foarte mare. Sa transformi un "caft pentru o gagica" intr-o tentativa de a baga pumnul in gura presei libere este prea mult chiar si pentru Liga Studentilor din Galati, care, in pierdere de imagine datorata apatiei in care se zbate, a incercat sa reapara pe firmament, pe seama unei lupte intre doi "cocosei", pusi pe frant inima unei puicute. Conflictul mocnit intre Liga si diferite grupuri de studenti din campusul universitar galatean, care dureaza de mai multi ani, n-a fost bagat in seama de nimeni pana la evenimentul de saptamana trecuta. Acum, o reglare de conturi "din dragoste" s-a transformat intr-un grav eveniment: atac asupra presei studentesti. "Fane din Complex" a fost amendat de politisti, pe buna dreptate, cu 2 milioane lei, dar lucrurile nu s-au oprit aici. Rectorul Universitatii "Dunarea de Jos", prof. univ. dr. Emil Constantin, caruia Liga Studentilor nu-i pune nici un fel de probleme, a anuntat exmatricularea lui Radu Stefanut, care urma cursurile celei de-a doua facultati.























































