Legea averilor demnitarilor, amanata pan' la toamna
0Se cauta "modelul danez"
Biroul Permanent al Senatului a amanat, pentru sesiunea toamna-iarna, dezbaterea proiectului de lege privind declararea averilor demnitarilor. Alesii s-au blocat in fata acestui act normativ, intrucat, spun ei, asteapta cat mai multe materiale documentare de pe la diverse ambasade, ca sa-si faca o idee despre cum au rezolvat alte tari problema averilor mai-marilor lor. Anuntand amanarea dezbaterii, senatorul PSD Doru Ioan Taracila (cel care-i tine locul lui Nicolae Vacaroiu, plecat cu treburi importante in Nigeria) s-a pronuntat in favoarea "modelului danez". Acesta presupune existenta unui registru in care demnitarii sa-si treaca inventarul bunurilor si conturilor cu manutele lor, iar cetatenii si presa sa-l consulte atunci cand ii intereseaza. Fireste, registrul cu pricina ar urma sa se gaseasca la Parlament.























































