Jaf de circa un miliard lei la o casa de schimb din Capitala
0Peste o jumatate de miliard de lei si o importanta suma in valuta au disparut, la sfarsitul saptamanii trecute, din seiful unei case de schimb valutar din Capitala. Hotii au patruns in sediul firmei
Peste o jumatate de miliard de lei si o importanta suma in valuta au disparut, la sfarsitul saptamanii trecute, din seiful unei case de schimb valutar din Capitala. Hotii au patruns in sediul firmei "Paris Exchange" din Calea Mosilor 280, dupa ce au spart un perete. Ei au intrat, sambata noaptea, in subsolul cladirii, ajungand in zona casei de schimb, aflata la parter. Surse judiciare ne-au declarat ca spargatorii cunosteau foarte bine planul cladirii, ei reusind sa evite cei doi senzori de alarmare, aflati in holul firmei. Profitand de faptul ca firma care proteja casa de schimb nu montase senzori si in incaperea care adapostea seiful cu bani, hotii au putut opera nestingheriti. Ei au taiat o teava de la subsol si apoi au spart peretele incaperii. Ajunsi inauntru, banditii au fortat incuietoarea seifului si au furat 12.500 dolari, 520 milioane lei si cateva sute de euro. Inainte de a parasi zona, hotii au spart, se pare, si sediul unei firme din apropiere, din care au sustras o cutie de pastrare a valorilor, in care, din fericire, nu se afla nici un ban. Politistii bucuresteni au declansat o ancheta in acest caz, urmand a se intocmi un cerc de suspecti.























































