Ion Iliescu prevesteste vremuri mai bune pentru "detasamentele de ingineri"
0In numai o saptamana, presedintele Ion Iliescu a primit de doua ori inalta distinctie universitara Doctor Honoris Causa, dupa ce, anul trecut, Universitatea din Oradea i-a facut aceeasi onoare. Daca
In numai o saptamana, presedintele Ion Iliescu a primit de doua ori inalta distinctie universitara Doctor Honoris Causa, dupa ce, anul trecut, Universitatea din Oradea i-a facut aceeasi onoare. Daca exact joia trecuta seful statului era astfel recompensat de Universitatea Politehnica de la Iasi, pentru merite deosebite in dezvoltarea scolii tehnice, ieri, tot joi, Ion Iliescu a primit titlul onorific din partea Universitatii Tehnice de Constructii din Bucuresti pentru contributia sa in domeniul gospodaririi apelor si al protectiei mediului. Laudatio a fost si de data aceasta, ca si la Iasi, prodigios. Ovidiu Ianculescu, decanul Facultatii de Hidrotehnica, a reusit, rostind obisnuitul discurs, sa-l boteze de doua ori pe presedinte. "Dl Ion Ionescu", a zis el prima oara, in fervoarea speech-ului. Usoara rumoare, zambete, dar vorbitorul a continuat nestingherit. Nu trec nici cinci minute si dl decan spune din nou: "Dl Ion Ionescu s-a dovedit a fi principalul actor politic...". De data aceasta, nimeni nu a mai rezistat si sala a izbucnit in hohote. Nu s-a putut abtine nici presedintele. Laudatio a urmarit "etapa ieseana", cea de director al Consiliului National al Apelor (CNA) si apoi cea de director al Editurii Tehnice. Nu au fost uitate nici "spiritul vizionar" al presedintelui, preocupat de problemele globalizarii, contributia sa la reforma invatamantului, apoi faptul ca Ion Iliescu s-a opus "planurilor megalomane" ale lui Ceausescu, cu riscul marginalizarii. "Ion Iliescu este un simbol al rezistentei fata de cultul personalitatii... Este greu de intalnit un astfel de sumum de calitati la o singura persoana: este inteligent, cultivat, cinstit, muncitor si generos", s-a incheiat, in crescendo, Laudatio. Ion Iliescu a multumit pentru distinctia care i se acordase. Ca si la Iasi, el a incercat sa dea sperante lumii ingineresti, care in ultimii ani a fost devansata de juristi si economisti: "Este o conjunctura trecatoare. Dezvoltarile din ultimii ani vorbesc despre o crestere noua a solicitarilor de ingineri, nu numai pentru noile domenii legate de progresul tehnic contemporan, de tehnologia informatiei, de hi-tech, dar si in domenii traditionale. In ceea ce ne priveste, relansarea economiei va impune dezvoltarea unor lucrari de investitii obligatorii, pentru modernizarea infrastructurii, transporturilor, energiei, gospodaririi resurselor de apa, alimentarilor cu apa, statiilor de epurare, lucrarilor de aparare etc. (...) Se va naste o noua industrie a reciclarii materialelor. Toate acestea vor necesita noi specialisti, detasamente tot mai numeroase de ingineri de diferite profile, inclusiv ingineri de mediu".























































