Închisoare vopsită în roz pentru calmarea deţinuţilor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Nişte deţinuţi periculoşi, care au dat foc închisorii lor din Missouri (centrul SUA) luna trecută, s-au trezit că penitenciarul a fost revopsit în întregime în culoarea roz, la iniţiativa

Nişte deţinuţi periculoşi, care au dat foc închisorii lor din Missouri (centrul SUA) luna trecută, s-au trezit că penitenciarul a fost revopsit în întregime în culoarea roz, la iniţiativa autorităţilor. "Mai multe studii au stabilit că rozul este o culoare care linişteşte", a declarat şeriful din Dallas County, Mike Rackley. "Sperăm că va avea acelaşi efect şi asupra deţinuţilor", a adăugat el. Până în prezent, opt deţinuţi s-au întors în închisoarea situată într-o regiune rurală şi au găsit pereţii celulelor vopsiţi în întregime în roz bonbon. Singura lor reacţie a fost: "Acum e roz", a povestit şeriful. Închisoarea renovată astfel va număra în total 36 de deţinuţi, încarceraţi pentru omor, viol sau trafic de droguri. "Nu sunt un fan al culorii roz, însă vom folosi toate metodele care se dovedesc eficiente", a adăugat Mike Rackley. (Rompres)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite