Inca 700 de militari romani vor pleca in Irak

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele Ion Iliescu a cerut Parlamentului sa aprobe participarea Romaniei la faza a patra de stabilizare si reconstructie din Irak cu unitati si subunitati din MApN, insumand efective de 678 de

Presedintele Ion Iliescu a cerut Parlamentului sa aprobe participarea Romaniei la faza a patra de stabilizare si reconstructie din Irak cu unitati si subunitati din MApN, insumand efective de 678 de persoane. Conform solicitarii, este vorba despre: un batalion de infanterie cu un efectiv de 405 militari; o companie de politie militara cu 100 de militari; un detasament de geniu, compus din 149 de militari; 20 de ofiteri de stat major si 4 ofiteri de legatura. Militarii romani vor actiona cu armament individual, munitia aferenta, tehnica militara si materialele necesare indeplinirii misiunii, in subordinea brigazii italiene, aflata in compunerea brigazii multinationale, conduse de Marea Britanie. Ofiterii de legatura vor fi dislocati la Comandamentul Permanent Intrunit din Northwood, Marea Britanie si la Centrul Operational Intercategorii de Forte din Roma, Italia. Finantarea pregatirii si participarii personalului si tehnicii specifice la aceasta misiune va fi reglementata prin hotarare de guvern.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite