Ierarhii BOR discută din nou despre dosarele de Securitate

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

În întâlnirea de azi a Sf. Sinod se va vorbi iarăşi despre atitudinea pe care ar trebui s-o adopte BOR cu privire la deconspirarea dosarelor de la Securitate ale clericilor şi ierarhilor.

În întâlnirea de azi a Sf. Sinod se va vorbi iarăşi despre atitudinea pe care ar trebui s-o adopte BOR cu privire la deconspirarea dosarelor de la Securitate ale clericilor şi ierarhilor. Punctul de plecare va fi cel declanşat de IPS Bartolomeu Anania. În cadrul sinodului mitropoliei Clujului din ziua de 8 noiembrie, ierarhii conduşi de mitropolitul Anania au convenit că: "În legătură cu problema actuală a dosarelor clerului, se consideră că, din punct de vedere strict bisericesc, delaţiunea este un păcat, iar aceasta se rezolvă, benevol şi integral, prin Taina Mărturisirii, efectul acesteia fiind recunoaşterea, căinţa, pocăinţa, îndreptarea şi, în final, purificarea morală. Aceasta fără a stingheri activitatea instituţiei anume create prin lege". Această declaraţie arată că ierarhii BOR au realizat că în urma neacceptării în parlament a propunerii de nedeconspirare a clerului ortodox, bătălia pare a fi pierdută. Atitudinea pe care ar putea-o lua membrii Sf. Sinod ar putea fi aceea de a lăsa CNSAS să-şi facă treaba, cum e şi firesc. Conform surselor noastre, singura formulă rezonabilă pe care ierarhii o pot îmbrăţişa este aceea creştină iar, pe de altă parte, se va arăta contextul mai larg în care o imensitate de credincioşi, inclusiv clerici, au murit în închisorile comuniste. (Marius Vasileanu)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite