Exploatarea Poiana Rusca si-a pierdut si ultimul partener economic
0Minerii de la exploatarile feroase de la Poiana Rusca-Teliuc (apartinand MINVEST Deva) au cerut interventia parlamentarilor hunedoreni, pentru a nu-si pierde si ultimul beneficiar. Aceasta este cea
Minerii de la exploatarile feroase de la Poiana Rusca-Teliuc (apartinand MINVEST Deva) au cerut interventia parlamentarilor hunedoreni, pentru a nu-si pierde si ultimul beneficiar. Aceasta este cea de-a doua unitate din cadrul MINVEST, care, in decurs de numai cateva luni, se afla in situatia de a produce pe stoc, dupa minele de aur din zona Bradului. Dupa ce restructurarea Siderurgicii Hunedoara a dus la inchiderea fluxului tehnologic primar, care folosea ca materie prima minereul de fier de la Teliuc, ultimul beneficiar a ramas SIDEX Galati. In luna februarie insa, ISPAT trimite companiei MINVEST Deva o adresa prin care arata ca, in urma restructurarii, suspenda in mod unilateral contractul comercial dintre parti. Pusi in fata spectrului somajului pentru toti cei 420 de angajati ai minei, directorii si liderii de sindicat de la EM Teliuc au cerut explicatii APAPS-ului care le-a remis o adresa in care precizeaza ca singura modalitate de rezolvare a litigiului comercial este actionarea in justitie a ISPAT-ului.























































