Escroci imobiliari - prinsi de judiciaristii bucuresteni
0O retea de escroci imobiliari a fost anihilata ieri de politistii bucuresteni, la capatul unor investigatii care au durat trei ani. In luna august 1999, Ion Burca, din Capitala, a reclamat la Politie
O retea de escroci imobiliari a fost anihilata ieri de politistii bucuresteni, la capatul unor investigatii care au durat trei ani. In luna august 1999, Ion Burca, din Capitala, a reclamat la Politie ca a fost inselat de niste indivizi care i-au promis ca-i pot obtine o locuinta din fondul locativ al Primariei. Lucratori din cadrul Directiei Judiciare, condusa de col. Gelu Drajneanu, au reusit sa-i captureze ieri pe suspecti. Grigore Ilie, de 35 de ani, Florescu Ion, de 36 de ani, si Ciurea Dan, de 37 de ani, au fost retinuti sub acuzatia de inselaciune. Potrivit anchetatorilor, cei trei au primit de la Burca 4.750 de dolari, promitandu-i acestuia ca il vor ajuta sa primeasca o locuinta de la Primaria Capitalei. Unii dintre ei, pentru a-i castiga increderea victimei, s-au recomandat chiar functionari in cadrul Primariei. Ieri, in cadrul unei conferinte de presa, unul dintre escroci a declarat ca nu a vrut decat sa ajute un om si ca avea relatii, cunoscand o persoana despre care stia ca lucreaza la Primarie. Cei trei vor fi prezentati Parchetului pentru emiterea mandatelor de arestare. Banii nu au mai putut fi recuperati, surse judiciare declarand ca escrocii i-ar fi cheltuit deja pe toti.























































