Deputatii PSD trimit societatea civila "pe centura"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Revine un cuvant placut lui Ion Iliescu: "Golanilor!"

"Mitocanilor!", "Golanilor!", "La munca, pe centura cu voi!". Acestea au fost cuvintele cu care deputatii din PSD si PRM au raspuns manifestatiei organizate in balconul Camerei Deputatilor de sapte tineri, membri ai Asociatiei Pro Democratia, care solicitau introducerea votului uninominal. Dupa ce, luni, Pro Democratia a depus la Parlament 160.000 de semnaturi ale cetatenilor, ieri, cei sapte membri ai asociatiei au afisat, la balconul din sala in care se tin sedintele in plen ale Camerei, un banner pe care scria "Vot uninominal! Codul electoral pentru reforma politica". In plus, profitand de amorteala dezbaterilor, grupul de manifestanti a inceput sa strige destul de timid "Vrem vot uninominal!". Tulburati de la dezbaterea unei importante legi privind sanctionarea celor care mazgalesc peretii cu graffiti, deputatii s-au enervat. "Va multumesc pentru aceasta demonstratie, care n-are nici o legatura cu democratia", a spus, vizibil iritat, presedintele Camerei Deputatilor, Valer Dorneanu. Imediat, in sprijinul sau au sarit (la propriu) si cei 40-50 de deputati aflati in sala in acel moment si care, pana atunci, se multumisera sa citeasca linistiti ziarele. "La munca, pe centura cu voi!", a strigat deputatul PSD Nicolae Sersea, a carui gusa tremura de indignare. In acest timp, colegii lui racneau si ei: "Duceti-va si invatati carte!". Aproape imediat, la balconul unde se aflau membrii Asociatiei Pro Democratia au aparut si doi membri ai Directiei de paza a Camerei Deputatilor, care au smuls bannerul din mana manifestantilor, l-au confiscat si i-au invitat pe manifestanti sa paraseasca cladirea. Nemaifiind tulburati de nimeni, deputatii au continuat sa voteze, fara nici un fel de dezbateri, inca vreo 20-30 de ordonante simple si de urgenta. Singurul care a parut sa se solidarizeze cu cei de la Pro Democratia a fost parlamentarul UDMR Robert Raduly, care le-a spus ziaristilor ca-si aminteste de anii '90, cand Iliescu i-a facut golani pe tinerii din Piata Universitatii.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite