Deputaţii au adoptat Legea privind protecţia animalelor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Deputaţii au adoptat azi, cu 216 voturi pentru, un vot împotrivă şi o abţinere, proiectul legislativ privind protecţia animalelor, iniţiat de senatorul Partidului Conservator (PC) Marius

Deputaţii au adoptat azi, cu 216 voturi pentru, un vot împotrivă şi o abţinere, proiectul legislativ privind protecţia animalelor, iniţiat de senatorul Partidului Conservator (PC) Marius Marinescu.

Proiectul noului act normativ a fost susţinut în plenul Camerei Deputaţilor de senatorul Marinescu, care a ţinut să-i mulţumească preşedintelui Camerei, Bogdan Olteanu, pentru că l-a introdus pe ordinea de zi, dar şi Comisiei pentru agricultură a Camerei, pentru raportul favorabil întocmit, precum şi reprezentanţilor ONG prezenţi la dezbaterea legii.

"La balcoane sunt iubitorii de animale, reprezentanţii ONG din România şi din străinătate cu care am lucrat mai bine de un an de zile la această iniţiativă şi cu reprezentanţii Agenţiei Naţionale Sanitar Veterinare, care ne-au susţinut" a declarat Marinescu.

"După 18 ani, avem o lege bună de protecţie a animalelor, o lege eficientă. Iniţiativa noastră a fost adoptată în unanimitate în Senat şi a primit raport favorabil de la Comisia de agricultură din Camera Deputaţilor. Dorim să sancţionăm dur actele de cruzime şi de maltratare a animalelor, cu amendă penală sau închisoare de la o lună la un an de zile, iar pe de altă parte dorim să eliminăm cauzele care au dus la aceste atrocităţi, să schimbăm mentalitatea oamenilor. Radiodifuziunea Română şi Televiziunea naţională vor promova campanii de protejare a animalelor, iar la ora de educaţie civică se vor promova acţiuni de promovare a protecţiei animalelor", a adăugat senatorul PC.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite