Cea mai scumpă partitură
0O foaie de partitură completată de Mozart s-a vândut la o licitaţie organizată de "Sotheby's" cu 228.484 de dolari. Partitura face parte din Simfonia Concertante, compusă în 1779. Doar alte
O foaie de partitură completată de Mozart s-a vândut la o licitaţie organizată de "Sotheby's" cu 228.484 de dolari. Partitura face parte din Simfonia Concertante, compusă în 1779. Doar alte două foi din această simfonie - considerată prima capodoperă a lui Mozart - au supravieţuit.
Partitura originală s-a pierdut, rămânând doar aceste foi cu indicaţii pentru cadenţă şi instrumentaţie. Foaia de partitură s-a aflat într-o colecţie particulară din Londra şi a fost achiziţionată de intermediari pentru un colecţionar anonim.























































