Casa Alba fusese avertizata despre riscurile cu care se confrunta navetele

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Administratia americana a ignorat avertismentele repetate ale unui fost angajat al NASA, care a solicitat insistent oprirea tuturor zborurilor navetelor spatiale pana la rezolvarea problemelor de

Administratia americana a ignorat avertismentele repetate ale unui fost angajat al NASA, care a solicitat insistent oprirea tuturor zborurilor navetelor spatiale pana la rezolvarea problemelor de securitate cu care se confrunta acestea, afirma, in editia electronica de duminica, The Observer. Intr-o scrisoare adresata Casei Albe, Don Nelson, angajat timp de 36 de ani la NASA, pana la pensionarea sa in 1999, l-a avertizat pe presedintele George W. Bush ca este necesar sa intervina "pentru a preveni un nou accident catastrofal al unei navete spatiale". In ultimii 11 ani petrecuti la NASA, Nelson a avut drept sarcina evaluarea operatiunilor pentru proiectele de transport spatial si a facut parte din prima echipa de proiectare a navetelor si din echipele de modernizare a acestora. Prezentand o serie de incidente intervenite in misiunile navetelor spatiale dupa 1999, Nelson a avertizat ca administratia NASA si Comitetul consultativ pentru siguranta aerospatiala nu au rezolvat problemele care ar putea provoca un nou accident. Incepand din 1999, navetele americane au avut mai multe probleme tehnice. Chiar in 1999, lansarea navetei Columbia a fost amanata din cauza unei scurgeri de hidrogen, iar Discovery a ramas la sol din cauza unor probleme la cablurile electrice, la motor si la sistemul de alimentare cu combustibil. In ianuarie 2000, lansarea navetei Endeavour a fost amanata din cauza unor defectiuni ale cablurilor si ale computerelor, iar in luna august a aceluiasi an, in urma unei revizii a navetei Columbia au fost descoperite 3.500 de defectiuni in sistemul de cabluri. In octombrie 2000, cel de-al 100-lea zbor al unei navete a fost amanat din cauza unor defectiuni semnalate la un rezervor exterior, iar in aprilie 2002 o scurgere de hidrogen a determinat anularea lansarii navetei Atlantis. In iulie 2002, inspectorul general a anuntat ca programul de securitate a navetelor nu este administrat in mod corespunzator, iar in august lansarea navetelor a fost suspendata dupa descoperirea unor fisuri in sistemul de alimentare. Casa Alba a respins solicitarile lui Nelson, care a incercat din nou, in luna octombrie, sa discute cu administratia NASA. El a declarat, sambata, ca se teme ca distrugerea navetei Columbia reprezinta punctul culminant al "unei administrari dezastruoase" a Agentiei spatiale americane, care va determina impunerea moratoriului pe care l-a solicitat in ultimii ani.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite