Băsescu, Geoană, Iliescu, Voronin. Toţi s-au încins de la caniculă

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Se mai încheie o săptămână de vacanţă şi România trăieşte tot la stres maxim. Ca şi când ar lucra full-time fără speranţa relaşului meritat. Nervi, nervi şi iar nervi. De

Se mai încheie o săptămână de vacanţă şi România trăieşte tot la stres maxim. Ca şi când ar lucra full-time fără speranţa relaşului meritat. Nervi, nervi şi iar nervi.

De la Băsescu la Tăriceanu, via ex-ginerele Bodo, senatorul Bideu şi Cristi Borcea, tot poporul de VIP-uri urăşte spiritul vacanţei şi alimentează româneşte spirala răului. Fără nicio legătură, desigur, Doamne-Doamne răsplăteşte cu 40 grade C întreg cuprinsul patriei. Merităm, zău, Codul roşu!

Faţă cu reacţiunea pensionară, Băse iese într-un târziu din bârlogul cifrelor şi promulgă creşterea pensiilor. N-o face bucuros, trage ghiuleaua de serviciu spre duşmanii din Piaţa Victoriei şi proclamă argumentul pentru care şi-a pus parafa pe legea aşteptată cu sufletul la gură de poporul pensionar: e consens politic, fraţilor!

Asta, da, motivaţie prezidenţială! Nea Nelu Iliescu are de ce să-i strige peste gard: "Bine, bă', Traiane, mi-a luat palatul, CSAT-ul, onoarea de fost şef de stat, m-ai făcut din lumpen proletar ditamai oligarh cu pensie de activist, da' să-mi confişti şi consensul, asta nu mă aşteptam!". Calm, nea Nelu, calm, să nu supăraţi stentul!
Aş!

Fostul preşedinte s-a încins deja. Îl vrea pe Năstase înapoi la vârful PSD. Să-l doară pe Geoană. Nici n-a plecat bine Dâncu din funcţia de vicepreşedinte, că tandemul Iliescu-Năstase iese şi el la bătaie. Chiar nu înţeleg ce-au băieţii ăştia cu bietul Geaonă. Vezi, Doamne, ar fi prea slab pentru Băsescu. Sau ar fi pe mână cu Băsescu. O fi, cine ştie? Însă, până una-alta, diplomatul din fruntea PSD n-a fugit de bătaie.

Dimpotrivă. Am văzut cu toţii cum s-a bătut sinucigaş, de unul singur, cu preşedintele nostru popular. Nu i-a ieşit pasienţa, şi-a furat-o la referendum, dar s-a luat la trântă cu "el lidero maximo". Vreo 90% din voturile anti-Băsescu i se datorează probabil părăsitului Mircea Geoană. Pe cât de neinspirată a fost ideea cu suspendarea, pe atât de clară a fost implicarea şefului PSD.

N-o fi Geoană povidenţialul partidului, dar n-a fost nici papagalul papagalilor, aşa cum îi ambalează imaginea "grupul de la Cluj". Pesemne că pesediştii de bine au uitat prea uşor momentul în care Mircică, om cu frică, a preluat şefia partidului. În plin picaj electoral, cu ţintă clară spre 10%, după brânciul dat de mătuşă Tamara, moşteniri, baroni, termopane, aroganţă haine grele etc., etc.

Ce să-i faci, căldură mare! Parcă au luat-o cu toţii razna. Stolojan s-a trezit peste noapte "băiat deştept", audiat pentru pila de energie ieftină pusă ALRO. Ba, mai mult, aflu că-i băgat şi la RAFO, pe mână cu băiatul lui boier Pinalti, baronul de sub Chietrişica. Cine mai înţelege? Poate doar bunul Dumnezeu. Pe care îl mâniem, mai nou, pe axa Bucureşti-Chişinău. De ce? Să ne spună mai multe preşedintele Voronin. Doar el ne-a spus că "Isus a fost comunist"! E clar. Vine canicula şi peste Prut!

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite