Bancnota de 200 RON, în circulaţie de la 1 decembrie

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Banca Naţională a României (BNR) va pune în circulaţie, la 1 decembrie, bancnota de 200 de lei, a anunţat, ieri, guvernatorul băncii centrale, Mugur Isărescu."Nu am pornit cu această

Banca Naţională a României (BNR) va pune în circulaţie, la 1 decembrie, bancnota de 200 de lei, a anunţat, ieri, guvernatorul băncii centrale, Mugur Isărescu.
"Nu am pornit cu această bancnotă de la început (odată cu denominarea monedei naţioanale, la 1 iulie 2005, n.r.) pentru că erau foarte multe bancnote noi, ceea ce ar fi creat o tensiune suplimentară. Toate celelate bancnote aveau un echivalent, iar dacă introduceam una fără echivalent, putea fi creată confuzie", a afirmat Isărescu. Noua bancnotă va avea, pe avers, portretul lui Lucian Blaga, iar pe revers statuia Gânditorului de la Hamangia, un curcubeu, o moară de apă şi un gorun. Dimensiunile biletului sunt de 150 x 82 milimetri, iar culoarea predominantă este oranj. Din 1 ianuarie 2007, vechile cupiuri şi monede vor fi retrase de pe piaţă, urmând să fie utilizată doar noua monedă, respectiv leul nou. Astfel, vor rămâne în circulaţie monedele de 1 ban, 5 bani, 10 bani şi 50 de bani, precum şi bancnote de 1 leu, 5 lei, 10 lei, 50 lei, 100 lei şi 500 lei. (N.D.)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite