ASE si U.M.F. incalca grav regulamentul admiterii la facultate

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

In dispretul legii, se cer la admitere numai anumite manuale, unele iesite de mult din uz

La mari cazne vor fi supusi, in aceasta vara, elevii claselor a XII-a. Pentru ei, prima piatra de incercare o va constitui examenul de bacalaureat, pe care, de voie, dar mai mult de nevoie, vor trebui sa-l sustina, cu titlu de experiment, sub forma unor teste-grila. La scurt timp dupa aceea, candidatii la facultate vor fi supusi unei discriminari fara precedent chiar de catre universitati: mare parte dintre ei nu vor putea sa rezolve subiectele de examen pentru simplul fapt ca in liceu nu au invatat dupa manualele alese de universitati la elaborarea subiectelor. Ca sa scape de corvoada studierii zecilor de manuale alternative studiate in liceu de elevi, care la unele discipline depaseste impresionantul numar de 35, profesorii universitari si-au ales, pe criterii numai de ei stiute, doar cate unul-doua manuale dupa care vor concepe subiectele de examen. Decizia reprezinta o incalcare grosolana a recentului ordin al ministrului Educatiei referitor la admiterea 2003 in universitati, care recomanda ca la elaborarea subiectelor de examen sa fie folosite toate manualele alternative studiate in liceu de elevi. Folosirea preferentiala a anumitor titluri le taie pur si simplu craca de sub picioare elevilor care n-au avut norocul sa studieze la scoala tocmai dupa aceste manuale sau care n-au avut destui bani ca sa faca meditatii cu un profesor din facultate. Un raid prin cateva universitati ne-a lasat cu gura cascata in fata avizierelor. De exemplu, ASE Bucuresti "recomanda", la geografie, doar un manual din cele sase care sunt aprobate de MEC, si poate ca nu intamplator autorul acestuia este profesor chiar la ASE! Ca nu e o intamplare ne-o dovedeste si faptul ca aceeasi situatie se intalneste si la disciplina economie. Candidatilor care isi aleg ca disciplina de examen limba franceza li "se recomanda" o carte editata in anul 1974(!?), care nu se mai gaseste de multa vreme nici in librarii si nici pe la biblioteci. La limba engleza insa, profesorii de la ASE au preferat pentru intocmirea subiectelor de examen manuale de la editura Oxford, dar care nu au avut aprobarea MEC si care nu au fost folosite in scoli, desi puteau sa utilizeze toate cele cinci carti care figureaza in catalogul manualelor aprobate! Din nefericire, situatia nu este singulara. Pentru intocmirea subiectelor de examen de la Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila" din Bucuresti a fost ales tot cate unul-doua manuale. Daca la fizica de clasa a X-a au fost in uz nici mai mult, nici mai putin de 24 de manuale, doar doua au fost pe placul profesorilor de la UMF, iar pentru clasa a XI-a, din cele 12 manuale au fost selectionate tot doua titluri. La biologie exista sapte manuale in uz, dar cel ales de UMF nici nu figureaza printre acestea. Nici la chimie nu stam mai bine: la clasele a XI-a si a XII-a, profesorii predau dupa 20 de manuale, dar dintre acestea au preferat doar doua. Probabil ca aceste intentii le aveau mai multe universitati, insa pana la aceasta data nu si le-au facut publice. Consideram ca MEC trebuie sa puna piciorul in prag si sa faca urgent ordine in aceasta chestiune.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite