Americanii au debarcat, in sfarsit, in Romania
0Incepand de joi seara, ora 20,45, Romania este, oficial, partener al Fortelor Armate Aliate care vor interveni in conflictul din Irak. La acea ora a aterizat pe Aeroportul Mihail Kogalniceanu, situat
Incepand de joi seara, ora 20,45, Romania este, oficial, partener al Fortelor Armate Aliate care vor interveni in conflictul din Irak. La acea ora a aterizat pe Aeroportul Mihail Kogalniceanu, situat la circa 15 km de Constanta, primul avion american Hercules C-130, apartinand Comandamentului SUA pentru Europa. Aparatul de zbor a fost urmat, la scurt interval de timp, de alte avioane si elicoptere militare, care au debarcat in baza aeriana echipament si efective de militari. Oficialii romani si americani se feresc sa pronunte vreun numar al aparatelor de zbor sau al trupelor sosite la Aeroportul Mihail Kogalniceanu. "Acestea sunt informatii strategice si nu pot fi comunicate presei. Nici un guvern din lume n-ar face-o", a fost laitmotivul autoritatilor. La Aeroportul Mihail Kogalniceanu au aterizat 4 avioane si 6 elicoptere NH-46, care au adus circa 250 militari americani. Dupa ce au descarcat transporturile, trei dintre avioanele Hercules au decolat inapoi spre Germania, acolo unde se afla sediul Comandamentului SUA pentru Europa. "Baza de la Mihail Kogalniceanu va fi folosita temporar de trupele noastre. Restul sunt speculatii", ne-a declarat ieri atasatul de presa al Ambasadei SUA in Romania, mister Mark Wenig. El si-a exprimat "recunostinta si aprecierea" pentru hotararea Guvernului Romaniei de a pune la dispozitie spatiul aerian, infrastructura si trupe militare in caz de interventie in Golful Persic. Mark Wenig a precizat, insa, ca autoritatile militare americane spera ca totusi sa nu existe un conflict armat in Irak. La Aeroportul Mihail Kogalniceanu sunt asteptate sa vina si in week-end avioane care vor aduce personal si materiale. "Fluxul acesta va mai dura o zi-doua", ne-a confirmat capitan comandor Tiberiu Fratila, ofiterul de relatii publice din MApN. Duminica se asteapta ca forta de interventie sa se puna in miscare cu destinatia Turcia. In fortareata de la Mihail Kogalniceanu nu este primit picior de ziarist. Paza operatiunilor este asigurata de politisti, jandarmi si lucratori DIAS. Militarii americani au fost cazati in Baza aeriana de la Mihail Kogalniceanu si la un hotel din apropiere.























































