Amenintare terorista la Ambasada Rusiei

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Aflate in pregatiri pentru vizita lui Bush, fortele de ordine au intervenit "la secunda"

Marti seara, agitatie mare la Ambasada Federatiei Ruse de pe Bulevardul Kiseleff. Masini de politie, ambulante, trupe de interventie ale SRI, mascati ai Ministerului de Interne si jandarmi cu automatul in mana - toata aceasta armata este in alarma. Conducerea e preluata de comisarul-sef Vasile Popa, adjunctul sefului Politiei Capitalei. In jurul orei 21, traficul e blocat pentru cateva minute. In fata ambasadei se monteaza un cordon de jandarmi din trupele de interventie. Cu cateva minute inainte, diplomatii rusi au primit un telefon de amenintare. Se vorbeste de o bomba si de o grupare terorista. Oficiala e doar informatia cum ca, la 20.30, un barbat care vorbea prost romaneste a amenintat prin telefon ca va mitralia sediul ambasadei. Cu trecerea timpului, apar si alte variante. Cand la fata locului apare chestorul Mihai Gheorghe, seful Politiei Capitalei, se zvoneste de o aplicatie a fortelor de ordine! Mai tarziu, in timp ce la televizor rula un film in care sarbii atacau Ambasada SUA la Bucuresti, pe Kiseleff se vorbeste de un comando cecen care vrea sa atace corpul diplomatic rus. Sediul ambasadei este in intuneric - personalul a fost evacuat. Dupa un control al echipelor speciale, se anunta ca alarma a fost falsa. Amenintarea de marti seara a sporit tensiunea fortelor de ordine, care se pregatesc pentru vizita presedintelui american, George W. Bush. Interventia trupelor speciale a fost imediata, mai ales ca in apropierea Ambasadei Rusiei se afla resedinta ambasadorului SUA si sediul central al PSD. Ieri, intr-o conferinta de presa, generalul Gheorghe Carp, seful Directiei de Organizare, Mobilizare si Operativ a MI, a declarat ca au fost inregistrate, de fapt, doua amenintari cu bomba la adresa ambasadei. In jurul orei 20, secretarul nr. 1 al ambasadei a sunat la Ministerul Afacerilor Externe, cabinetul ministrului Mircea Geoana alertand imediat SRI si MI, in legatura cu amenintarea primita telefonic la ambasada rusa. In timp ce specialistii verificau zona, un barbat care vorbea stricat romaneste a sunat la dispeceratul Politiei Capitalei, vorbind despre amplasarea unui dispozitiv exploziv. Pentru ca la dispecerat se inregistreaza apelul telefonic si numarul de la care s-a sunat, politistii au declansat o ancheta, conform careia se pare ca s-a sunat din Bucuresti. Generalul Carp a mai spus ca nu cunoaste daca este vorba despre un test al serviciilor secrete, inclinand spre ipoteza ca autorul este un amator. "Nu se pune problema ca vizita presedintelui american sa fie pusa in pericol prin astfel de amenintari", a mai spus oficialul MI.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite