"Am reprezentat, in ochii multora, perfectiunea"
0- Bine ati revenit in tara! Exista un motiv special pentru care va aflati in Romania, sau e doar o vizita obisnuita acasa? - Am revenit pentru ca a trebuit sa filmez un spot publicitar pentru
- Bine ati revenit in tara! Exista un motiv special pentru care va aflati in Romania, sau e doar o vizita obisnuita acasa? - Am revenit pentru ca a trebuit sa filmez un spot publicitar pentru compania "La Dorna", sponsor al Comitetului Olimpic Roman. Dar ma bucur enorm ca anul acesta am putut sa vin in tara destul de des, de cel putin opt ori. De data aceasta, chiar mi-am amanat cu trei zile plecarea, la rugamintea doamnelor Mihaela Geoana si Dana Nastase, pentru evenimentul de pe 1 octombrie, pentru lupta impotriva cancerului mamar. E un lucru bun ca si in Romania oamenii incep sa se preocupe de astfel de probleme. - Dintr-o mare campioana, ati devenit, in SUA, o femeie de afaceri de mare succes. Sunteti implicata in tot felul de proiecte: revista "International Gymnastic", "Perfect 10 Production", "Special Olimpycs" si "Muscular Distrophi Associations" sunt cele mai importante dintre ele. Ne povestiti putin despre fiecare? Ce faceti, de fapt? - Sa le luam pe rand: "International Gymnastic" este o revista, ai carei proprietari suntem eu si Bart (n.n. Bart Conner, sotul Nadiei Comaneci, fost dublu campion olimpic), la care si scriem amandoi. Este un titlu foarte cunoscut in America, inca din anii '50. Noi am cumparat-o acum noua ani si am mutat-o din California la Oklahoma. "Perfect 10 Productions" e compania lui Bart, pe care si-a lansat-o acum cativa ani. Americanii iubesc foarte mult gimnastica si vor sa vada acest sport cat mai mult la televizor, dar fiindca pe teritoriul SUA nu exista atat de multe competitii, noi cumparam drepturile pentru transmiterea concursurilor din Europa si le vindem apoi televiziunilor, unde le si comentam, tot impreuna. Iar "Special Olympics", unde participa copiii cu handicap mental, si "Muscular Distrophi Association" sunt doua proiecte caritabile, la care eu tin foarte mult. - V-ati gandit vreodata la un proiect de afaceri in Romania? - Eu sunt foarte deschisa la oportunitatile care imi ies in cale. La mine, usa e tot timpul deschisa. In momentul in care apare ceva si sunt interesata, raspund cu placere. De curand, sunt un fel de reprezentant al companiei de cosmetice Gerovital, foarte renumita in America. - Stiu ca in luna decembrie va veti lansa cartea "Letters to a young gymnast" (Scrisorile pentru o tanara gimnasta). Este o autobiografie? Ne puteti dezvalui cate ceva din continutul acestei carti? - Din pacate, nu prea, dar este, intr-adevar, o carte autobiografica. Conform contractului, nu am voie sa dezvalui nimic pana la lansarea ei. - Va aparea si in Romania? - Contractul nu prevede o lansare si in Romania, dar cine stie, mai incolo, poate... - Cum vedeti, in acest moment, gimnastica romaneasca? - Imi place ceea ce vad. La Campionatele Mondiale din SUA, nu am stiut exact la ce sa ma astept din partea generatiei acesteia noi, dar am ramas placut surprinsa de potentialul fetelor. Sunt putin crudute ca sa spun asa, dar daca vom avea noroc si nu se vor accidenta, intre timp, peste un an cred ca vor fi absolut superbe. - Mai este Romania considerata o mare putere in acest sport? Rusoaicele se mentin pe pozitie, iar americancele vin tare din urma... - E adevarat, dar peste tot, in lume, Romania e privita in continuare ca o putere in gimnastica mondiala. Si cred ca va ramane. - In SUA care e situatia acestui sport? Sunt interesati americanii sa-si dea copiii la gimnastica? E un sport care presupune cam multe sacrificii... - Oamenii confunda gimnastica cu gimnastica de performanta. Eu am inceput gimnastica din placere, n-am visat din prima la Olimpiada. Gimnastica e un sport care te disciplineaza. Ca eu am atins o performanta la care nici nu visam, a fost ceva fantastic. Sigur ca este grea gimnastica, dar orice sport de performanta e greu. Daca ai motivatie si stii ca poti, atunci nici un efort nu e prea mare. Dar trebuie sa vrei si sa crezi ca poti. Sa ai un model, un idol, eventual... - Dumneavoastra ati avut un idol? - Da, pe rusoaica Ludmila Turisceva. Mi-a placut si ca sportiv si ca om. - Aratati foarte bine. Cum va mentineti forma fizica? - Ma misc zilnic, in jur de o ora. Am si niste obligaii, nu? Eu, ca fosta sportiva de performanta, nu pot sa insel asteptarile celor care ma vad. Pe de alta parte, orice om care tine la sanatate si la felul in care arata se poate trezi dimineata, fie sa alerge, fie sa faca gimnastica. E un lucru pe care trebuie sa ti-l introduci in program. Si in Romania s-au schimbat mentalitatile. Inainte, daca te vedea cineva alergand pe strada, spunea ca nu esti sanatos la cap. Acum e altceva. Oamenii joaca tenis, merg la sala. E bine. - Va place ca sunteti atat de celebra pe tot mapamondul? Nu pareti genul de persoana care tine sa fie in centrul atentiei. Cu toate acestea, de aproape 30 de ani, ramaneti sportiva cu cel mai mare impact la Jocurile Olimpice. Numele Nadia Comaneci are aceeasi stralucire si acum, desi au urmat atatia alti campioni dupa dumneavoastra. Au trecut sase Olimpiade de la Montreal si lumea inca mai asteapta o noua Nadia... - In momentul in care ajungi pe un piedestal, ai o mare responsabilitate pentru cei care vin din urma si carora le servesti ca model. Apoi, a fi o persoana deosebita, celebra, e un lucru placut. A fi o persoana oarecare, probabil ca si asta e placut, dar nu si interesant. Serios vorbind, sunt sigura ca impactul din '76 s-a datorat faptului ca am fost prima gimnasta din istorie care a primit nota 10. Eram si foarte tanara si am reprezentat, practic, in ochii multora perfectiunea. Ce s-a intamplat dupa aceea? Poate interesanta a fost viata mea. Interesanta, intre ghilimele. Oricum, cred ca cel mai important e sa fii "acolo". Trebuie sa faci tot timpul ceva ca sa-ti pastrezi numele. Probabil ca eu am reusit. - Care a fost cel mai fericit moment din viata dumneavoastra? - Anul 1976, iar in viata particulara, ziua in care m-am casatorit cu Bart, mai ales ca ceremonia a avut loc in Romania. - Ce va place in America? - Los Angeles-ul. - Incotro va indreptati acum? - O sa zbor direct la Las Vegas. Pe data de 5 octombrie, e ziua managerului meu si a lui Bart si suntem invitati la concertul lui Celine Dion. - Cum va vedeti peste 10 ani? Mai exista dorinte neimplinite pentru dumneavoastra? - Nu exista neaparat un lucru pe care mi-as dori sa-l mai fac. Astept ziua in care o sa pot sa vin in tara si sa stau cat mai mult. Parca asa face omul la batranete. Se intoarce acasa, nu?
























































