Agathon isi face imagine pe banii Primariei Constanta

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

* Desi a promis micsorarea taxei de intrare in Mamaia, ministrul nu are nici un drept s-o faca * Singurul care poate hotari modificarea acesteia este Consiliul Local Constanta

Declaratiile sforaitoare ale ministrului Dan Matei Agathon incep sa-i calce pe nervi si pe edilii Constantei. Parteneri de proiecte marete, Ministerul Turismului si Primaria Constanta si-au impartit inechitabil sarcinile: unii cu imaginea, altii cu finantarea. Injuraturile le incaseaza in mod egal. Cei din Primarie s-au obisnuit deja cu stilul lui Agathon, care se impauneaza cu ideile altora, bune, rele, putine sau fixe. Dar ultima declaratie a lui Agathon cu privire la sistemul de taxare din statiunea Mamaia a starnit maraieli din partea edililor constanteni. Ministrul s-a laudat, ca de obicei, ca va lua masura reducerii taxelor de intrare in Mamaia. "Domnul ministru are alte treburi, nicidecum sa stabileasca taxele in Mamaia", au comentat acestia. Singurul indrituit s-o faca este doar Consiliul Local Constanta, cel care a si hotarat infiintarea acestei taxe. Despre modificarea ei nu se vorbeste inca. "Pentru prima data in acest an, ministerul ne-a dat aproximativ 10 miliarde lei pentru Mamaia", ne-a declarat Petrica Munteanu, director in Primarie. Suma nu reprezinta nici 10% din costurile programului de dezvoltare si modernizare a statiunii. "Iar a spune ca efortul apartine altcuiva decat administratiei locale inseamna a confisca meritele constantenilor".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite