88% dintre studentii Universitatii Bucuresti vor sa plece in strainatate
0Peste 15 la suta dintre studentii Universitatii Bucuresti au venituri care nu le ajung nici pentru strictul necesar, in timp ce 88 la suta dintre acestia doresc sa plece din Romania. Acestea sunt
Peste 15 la suta dintre studentii Universitatii Bucuresti au venituri care nu le ajung nici pentru strictul necesar, in timp ce 88 la suta dintre acestia doresc sa plece din Romania. Acestea sunt concluziile unui studiu sociologic efectuat, recent, de UB, pe un esantion reprezentativ de studenti. Unu la suta dintre studenti nu au nici un venit, aproape 20 la suta beneficiaza de pana la 1 milion lei pe luna si doar unu la suta au mai mult de 7 milioane lei lunar. Cel mai greu se descurca cu cheltuielile in Bucuresti studentii din provincie. Cei mai multi isi cheltuiesc banii cu masa si cazarea si aproape 50 la suta nu-si pot permite sa dea banii pe carti de specialitate, spectacole, distractii sau excursii. Pentru a-si suplimenta veniturile, 37 la suta dintre studentii UB lucreaza, 6,5 la suta chiar cu norma intreaga. Spre deosebire de colegii lor din Vest, studentii UB nu sunt interesati decat in mica masura de activitati de voluntariat (2,9 la suta). Dorinta celor 88 la suta dintre studenti de a parasi tara dupa terminarea facultatii este motivata prin faptul ca au dificultati in a castiga suficienti bani in Romania. Unii dintre ei vor sa plece pentru a-si completa studiile. Interesant este faptul ca doar 20 la suta dintre cei chestionati doresc sa se stabileasca definitiv in strainatate, in timp ce 68 la suta vor sa se intoarca dupa o perioada in tara. Perspectiva gasirii unui loc de munca dupa terminarea facultatii este imposibila pentru doi la suta dintre cei intervievati si doar 3,09 la suta cred ca-si pot gasi o slujba corespunzatoare pregatirii profesionale. Concluziile studiului efectuat de UB vor fi facute publice in luna august.























































