29 de diplomati bosniaci - inculpati pentru frauda
0Politia financiara a Federatiei Croato-Musulmane, una din cele doua entitati ale Bosniei, a acuzat 29 de fosti diplomati, fosti ambasadori sau responsabili din Ministerul Afacerilor Externe al
Politia financiara a Federatiei Croato-Musulmane, una din cele doua entitati ale Bosniei, a acuzat 29 de fosti diplomati, fosti ambasadori sau responsabili din Ministerul Afacerilor Externe al Bosniei, printre care se numara si fostul ministru Jadranko Prlic, ca au deturnat, in perioada 1996-2000, in profitul reprezentantelor diplomatice sau consulare ale Bosniei, fonduri care ar fi trebuit varsate in Trezoreria tarii. Diplomatii, relateaza o sursa guvernamentala, "au utilizat banii proveniti din surse locale pentru a finanta lucrari la ambasade si consulate din cauza slabei sustineri financiare primite de la stat. Cu toate acestea, este vorba de violarea Legii finantelor statului", adoptata in 1998, a precizat sursa. Cei 29 de diplomati nu sunt acuzati de imbogatire personala in urma acestor operatiuni.























































