11 olimpici români anul acesta, la Olimpiada pluridisciplinară din Siberia

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Elevii români au făcut spectacol anul acesta, la Olimpiada Internaţională Pluridisciplinară Tuymaada, care are loc an de an în Siberia, în localitatea Yakuţia. Concursul are patru probe: matematică, informatică, chimie şi fizică, iar anul acesta au participat 22 de echipe, adică 160 de concurenţi.

Cine sunt olimpicii noştri?

Matematică - trei medalii de aur
Radu Bumbăcea, clasa a IX-a la Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” din Bucureşti
Adrian Ştefan Ivanovici, Clasa a IX-a la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti.
Ioan Octav Drăgoi, clasa a IX-a la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti.


Informatică - două medalii de aur, una de argint
Andrei Purice, clasa a IX-a la Colegiul Naţional „I. L. Caragiale” din Ploieşti . aur
Anton Teodor Pripoae, clasa a IX-a la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti - aur
Andrei Poenaru, elev în clasa a XI-a la Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” din Bucureşti - argint

Chimie - o medalie de aur, două de argint
Ioana Moga, clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Emanoil Gojdu” din Oradea - aur
Octav Căldăraru, clasa a XI-a la Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” din Bucureşti - argint
Alexandru Sava de la Colegiul Naţional „Vlaicu Vodă” din Curtea de Argeş - argint

Fizică - o medalie de aur, una de argint
Tudor Giurgicã-Tiron, clasa a IX-a la Colegiul Naţional din Iaşi - aur
Daniel Ciocârlan, clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Alexandru Vlahuţă” din Râmnicu Sărat - argint

A mai participat la concursul de fizică şi Vlad Bogdan Ghiţă, elev în clasa a X-a la Colegiul Naţional „Moise Nicoară” din Arad.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite