11 olimpici români anul acesta, la Olimpiada pluridisciplinară din Siberia
0Elevii români au făcut spectacol anul acesta, la Olimpiada Internaţională Pluridisciplinară Tuymaada, care are loc an de an în Siberia, în localitatea Yakuţia. Concursul are patru probe: matematică, informatică, chimie şi fizică, iar anul acesta au participat 22 de echipe, adică 160 de concurenţi.
Cine sunt olimpicii noştri?
Matematică - trei medalii de aur
Radu Bumbăcea, clasa a IX-a la Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” din Bucureşti
Adrian Ştefan Ivanovici, Clasa a IX-a la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti.
Ioan Octav Drăgoi, clasa a IX-a la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti.
Informatică - două medalii de aur, una de argint
Andrei Purice, clasa a IX-a la Colegiul Naţional „I. L. Caragiale” din Ploieşti . aur
Anton Teodor Pripoae, clasa a IX-a la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti - aur
Andrei Poenaru, elev în clasa a XI-a la Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” din Bucureşti - argint
Chimie - o medalie de aur, două de argint
Ioana Moga, clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Emanoil Gojdu” din Oradea - aur
Octav Căldăraru, clasa a XI-a la Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” din Bucureşti - argint
Alexandru Sava de la Colegiul Naţional „Vlaicu Vodă” din Curtea de Argeş - argint
Fizică - o medalie de aur, una de argint
Tudor Giurgicã-Tiron, clasa a IX-a la Colegiul Naţional din Iaşi - aur
Daniel Ciocârlan, clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Alexandru Vlahuţă” din Râmnicu Sărat - argint
A mai participat la concursul de fizică şi Vlad Bogdan Ghiţă, elev în clasa a X-a la Colegiul Naţional „Moise Nicoară” din Arad.























































