Americanii din Kentucky explica romanilor cum e cu reforma sanitara
0Ministerul Sanatatii si Familiei, Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS) si Colegiul Medicilor din Romania au lansat, o campanie de informare a populatiei privind schimbarile aduse sistemului
Ministerul Sanatatii si Familiei, Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS) si Colegiul Medicilor din Romania au lansat, o campanie de informare a populatiei privind schimbarile aduse sistemului public de sanatate in urma aplicarii reformei si modul de aplicare a deciziilor presupuse de acest proces. Campania - avand o durata de trei luni - este sustinuta de un parteneriat intre departamentele de comunicare si de marketing ale institutiilor mentionate si a beneficiat de consultanta din partea specialistilor Universitatii Kentucky din Statele Unite, ca si de suport financiar din partea USAID si American International Realth Alliance (AIHA). Rolul campaniei este de a informa populatia in legatura cu accesul la serviciile de sanatate (primare, secundare, tertiare), cu drepturile, responsabilitatile si beneficiile care decurg din statutul de asigurat. Totodata, le sunt prezentate oamenilor posibilitatile de acces in sistem a persoanelor care nu sunt asigurate. Profesionistii din domeniu vor fi unitar informati in legatura cu strategiile actuale ale reformei, aspectele legislative si reglementarile institutiilor cu rol de decizie in sistem, a declarat, in conferinta de presa de lansare a campaniei, Eugeniu Turlea, presedintele CNAS. Pentru ca informatiile sa ajunga rapid in sistem, a fost deschisa o pagina web, la adresa www.sanatatea.ro. Totodata, pliantele informative care insotesc campania pot fi citite gratuit pe internet, la adresa http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.























































