FOTO VIDEO NASA vrea să colonizeze Luna / Credeţi că este posibil?

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO VIDEO NASA vrea să colonizeze Luna / Credeţi că este posibil?
FOTO VIDEO NASA vrea să colonizeze Luna / Credeţi că este posibil?

Sonda de explorare spaţială LRO, lansată de NASA pentru descoperirea pe Lună a unor piste de aselenizare şi zone cu apă care ar putea permite oamenilor să lucreze şi să trăiască acolo, a transmis primele poze din regiunea "Mare Nubium".

Cercetătorul-şef al misiunii, Mark Robinson, a spus că locul fotografiat este similar cu cel în care au aterizat în 1972 astronauţii de pe Appolo 16.

Pozele le vor permite oamenilor de ştiinţă să alcătuiască hărţi de mare rezoluţie în format tridimensional ale suprafeţei lunare. Practic, Lunar Reconnaissance Orbiter va căuta cel mai bun loc pentru colonizarea satelitului Terrei şi va realiza cele mai detaliate hărţi topografice ale Lunii care au existat vreodată.

LRO este echipat cu instrumente de măsurare a temperaturii, a topografiei, a radioactivităţii şi a concentraţiei de hidrogen.

El va cerceta regiunile polare şi va oferi diverse date despre 100 de locuri ce ar putea fi folosite ulterior pentru aselenizare.

Această sondă, lansată pe 18 iunie, va explora şi cele mai adânci cratere de pe Lună şi va examina regiunile expuse în mod constant razelor solare, dar şi pe cele ascunse într-un întuneric permanent. LRO va transmite date care îi vor ajuta pe cercetători să înţeleagă mai bine efectele radiaţiilor lunare asupra oamenilor.


Misiunea se va concentra şi pe explorarea polilor Lunii, zone neexplorate de oameni până în prezent şi va încerca să confirme/ infirme teoriile care susţin prezenţa hidrogenului şi a gheţurilor în aceste regiuni.

Craterele din regiunile polare , care nu sunt expuse luminii solare, ar putea să adăpostească rezerve importante de apă îngheţată, la temperaturi mai mici de 200 de grade Celsius.

image

LCRO (foto dreapta) se va prăbuşi, peste trei luni, într-un crater

din apropierea polului sud al Lunii, într-o misiune de căutare a apei în formă de gheaţă.

În opinia lui Dan Andrews, directorul acestui proiect spaţial, existenţa apei în aceste regiuni este crucială pentru viitoarele misiuni lunare cu echipaj uman. Ea ar permite, totodată, aprovizionarea cu oxigen a astronauţilor şi ar fi utilă vehiculelor spaţiale.

Sonda are ca obiectiv principal pregătirea reîntoarcerii, în jurul anului 2020, a astronauţilor americani pe Lună, primii şi singurii oameni care au păşit pe Lună, între anii 1969 şi 1972.

Iată două imagini transmise de LRO:

image
image

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite