Bacalaureat 2015. Cum a fost ultima probă a examenului de BAC pentru absolvenţii de liceu din judeţele ţării

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Vineri, 3 iulie, a avut loc ultima probă scrisă a examenului de Bacalaureat 2015. „Adevărul“ vă prezintă cele mai interesante evenimente care s-au petrecut în ultima zi a examanului de BAC 2015.

Bacalaureat 2015 Braşov. „Să înceapă petrecerea, să curgă alcoalele“

Chiar dacă unii recunosc că nu s-au descurcat tocmai bine, nu s-au putut abţine să îşi manifeste bucuria că au scăpat de şcoală. „Gata cu Bacul! Să vină vacanţa!“, striga un elev. „Să înceapă petrecearea, să curgă alcoalele“, ţipa altul şi mai entuziasmat. Niciunul dintre cei doi elevi nu credea însă că va lua examenul. După cum chiar ei spuneau este nevoie de mult noroc, dar speranţa moare ultima.

image

Alt elev a fost poetic şi a spus că la Bacalaureat a fost frumos, deşi cel mai greu i s-a părut la română. „A fost frumos. Sper să iau 6.00. Nu a fost greu la biologie. Am avut două probleme şi le-am rezolvat. Cel mai greu mi s-a părut la română“, elev de la Liceul Silvic.

Totul despre Bacalaureat 2015. Subiecte Bacalaureat 2015 Geografie, Biologie, Chimie, Fizică, Logică, Informatică, Sociologie

Bacalaureat 2015 Călăraşi. Elevii răsuflă uşuraţi: „Bine că s-a terminat, a fost o perioadă stresantă!“

Bacalaureat 2015 Geografie, Biologie, Chimie, Fizică. Pentru rezolvarea subiectelor Geografie, Biologie, Chimie, Fizică Bacalaureat 2015, candidaţii au avut la dispoziţie 3 ore. Aproximativ 1.800 de elevi, la fel ca şi 2014, s-au înscris pentru a susţine, în cele şanse centre, examenul Bacaluareat 2015 în acest an în judeţul Călăraşi.

image

La Geografie, elevii au avut la primul subiect de identificat o serie de oraşe şi de forme de relief pe o hartă mută a Europei. „Identificaţi asemănări de climă între Spania şi Ucraina”, este enunţul unui alt subiect. De asemenea, la geografia României, elevii au avut de identificat pe o hartă mută o serie de aşezări şi forme de relief din ţara noastră. „Identificaţi deosebiri între formele de relief Podişul Dobrogei şi Munţii Apuseni”, este enunţul unui alt subiect. De asemenea, elevii trebuiau să realizeze un grafic cu populaţia şi distribuţia formelor de energie electrică.

 Bacalaureat 2015 Târgu-Jiu. Povestea lui Nicolae, băiatul care l-a făcut să plângă pe şeful comisiei de Bacalaureat

Nicolae a susţinut bacalaureatul în condiţii speciale. Suferă din naştere de o boală gravă din cauza căreia nu se poate deplasa şi nici nu poate să-şi folosească mâinile aşa cum trebuie. Din acest motiv, a avut nevoie de un profesor asistent ca să noteze răspunsurile sale. 

Bac

Candidatul a venit însoţit de tatăl său, care nu şi-a putut stăpâni lacrimile în timp ce fiul său discuta cu jurnaliştii: „Emoţiile sunt inerente în astfel de situaţii, dar sper să le pot controla. M-am pregătit cât am putut de bine şi sper să fie bine. Examenul se va desfăşura în felul următor. Eu voi dicta ceea ce voi considera unei comisii formate din doi supraveghetori şi, pe deasupra, ca ciornă, voi folosi laptopul. Orice părinte ar avea astfel de emoţii“.

Bacalaureat 2015 Constanţa: „Gata şcoala! Mă aşteptam să fie mai greu BAC-ul“

„A fost foarte-foarte simplu. Mă pregătisem pentru mai greu“, spune Claudiu, înainte de a ieşi pe poarta liceului de Telecomunicaţii. Va mai intra doar o dată pentru rezultate, apoi îşi va lua diploma de absolvire şi gata. Viitorul poate începe. Nu ştie încă încotro se va îndrepta, dar tocmai asta e frumuseţea. „Am mai multe opţiuni şi mai am timp să mă hotărăsc. Dacă nu-mi place ce fac, mă pot răzgândi. Niciodată nu e prea târziu“, judecă simplu băiatul de 18 ani.

Bacalaureat 2015 Constanţa - Ultima probă de examen Foto Sînziana Ionescu

Traian Cutova a dat examen în tricoul de Salvamar, aşa cum lucrează. Se grăbeşte la muncă, chit că vremea cam trage a ploaie: „Bine c-am scăpat, nici nu mă mai interesează ce-am făcut. Mă aşteaptă turiştii pe plajă“.

Ionuţ Firuţă a învăţat temeinic. Ştie pe de rost subiectele care i-au picat la Biologie vegetală şi animală. Surpriză, nu se pregăteşte pentru Medicină, ci pentru Jurnalism. „Am prieteni studenţi acolo, care lucrează deja în presă. Am văzut ce fac ei, îmi place mult. Cred că m-ar prinde meseria asta. În televiziune aş vrea să lucrez“, speră Ionuţ.

Bacalaureat 2015 Galaţi. Un tânăr de 28 de ani a fost amendat de jandarmi după ce a ieşit de la examen

„Tânărul a fost rugat de către jandarmul aflat în dispozitivul de pază şi ordine publică să afişeze un comportament civilizat la adresa personalului. Acesta a devenit mai impulsiv continuând scandalul în incinta centrului de evaluare. Pentru a nu deranja elevii din examen, jandarmul din dispozitivul de pază a solicitat sprijinul unui echipaj al jandarmeriei Galaţi care l-a condus pe tânăr la autospeciala jandarmeriei unde a fost sancţionat cu amendă contravenţională în cuantum de 200 lei”, a declarat Cătălin Bădin, purtător de cuvânt în cadrul Inspectoratului de Jandarmerie al Judeţului Galaţi.

Incident Bac 2015 Galati

La Colegiul Tehnic "Radu Negru" au fost arondaţi elevii de la Colegiul Economic şi Liceul din Tudor, în timp ce la Colegiul "Elena Doamna" vor veni elevii de la CNVA şi de la "Cuza". La Liceul de Artă vor susţine examenul candidaţii de la Colegiul "Elena" şi de la Seminarul Teologic, iar la Colegiul "Traian Vuia" (Auto), cei de la Liceul cu Program Sportiv, Colegiul Naţional "C. Negri" şi Liceul de Marină. Liceul Teoretic "Mircea Eliade" va fi centru de examen pentru cei de la Metalurgic, Colegiul "Paul Dimo" şi Liceul din Pechea.

Bacalaureat 2015 Cluj. Ţara unde examenul la Informatică se dă pe hârtie, nu pe PC: „Proba de azi a fost cea mai dificilă de la BAC”

Subiecte uşoare. ”Da, dacă învăţai, te descurcai. A fost lejer”, spune un elev. ”Subiecte de trecut examenul. La Info, mate-info, profilul la care am fost eu, a fost lejer. Da', serios, pe hârtie?! Cum să dai examen la Info pe hârtie?”, adaugă un altul care aşteapta în faţa Liceului Teoretic ”Gheorghe Şincai” (foto mai jos) să-i vină colegii. Poate o fi vreun fumator printre ei. ”Aveţi cumva o ţigară?”, ne întreabă el, dezamăgit că ies doar nefumători din şcoală.

bacalaureat informatica cluj foto

În faţa acestui liceu e un altul, Colegiul Naţional ”George Coşbuc”. Elevii încep să iasă din sălile de examen şi nu e nici măcar 11.00. Trei colegi de la Colegiul Pedagogic ”Gheorghe Lazăr” discută abătuţi subiectele şi ce ar fi trebuit să facă. ”La Info a fost un pic mai greu decât la simulare. Ca nivel de dificultate, zic. Au fost întrebări capcană. Puteai greşi foarte uşor. Proba de azi a BAC-ului a fost cea mai dificilă”, crede Raul Matei. El a mai dat Bacalaureatul 2015 din Română, Matematică şi Biologie.

Bacalaureat 2015 Botoşani. „A fost cea mai uşoară probă la BAC. Deja mă gândesc la facultate”

Cei care au dat Bac-ul la geografie, spun că nu au avut probleme, subiectele au fost uşoare. ”Sincer a fost mai uşor decât mă aşteptam. Cred că voi lua notă bună.”, spune Roxana Călin, absolventă a Colegiului Naţional ”AT Laurian”. De aceeaşi părere este şi colega ei Irina Panţiru.

roxana

„Au fost subiecte acceptabile chiar şi pentru cei care nu prea au învăţat şi au încercat să îngraşe porcul în ajun. Nu am văzut oameni nemulţumiţi de subiecte până acum. Din contră ne bucurăm toţi că au fost uşoare ”, spune absolventa. 

Bacalaureat 2015 Turnu-Servin. Liceenii visează să fie poliţişti: „Ai un loc de muncă garantat şi un salariu decent”

La Colegiul Naţional „Gheorghe Ţiţeica”, o mare parte din candidaţi au susţinut vineri ultima probă din examenul de bacalaureat la geografie sau biologie. Speră la o notă mare, mai ales că din punctul lor de vedere subiectele nu au fost dificile.

elev mehedinti FOTO Corina Macavei

„Subiectele au fost accesibile, excepând partea de calcul, noi fiind la filologie, dar sper că m-am descurcat. Sper la o notă mare, peste 9,50. M-am hotărât să merg la Litere la Timişoara, română-franceză, să devin profesoară. L-am avut pe bunic profesor în familie, dar era de fizică-chimie, dar eu am fugit de aceste materii, nu mi-au plăcut”, spune Maria Claudia Crăciunoiu, care astăzi a susţinut proba la geografie.

Bacalaureat 2015 Prahova. Ultima probă, „o formalitate“

Candidaţii de la Bacalaureat 2015 au susţinut vineri ultima probă a examenelor scrise, o materie la alegere, în funcţie de profil, adică Geografie, Chimie, Biologie, Fizică, Psihologie, Economie, Informatică, Sociologie, Filosofie şi Logică.

Spre deosebire de anii anteriori, când primele două probe, la Limba Română şi Matematică dădeau bătăi de cap absolvenţilor de clasa a XII-a, anul acesta, cele două probe au fost considerate mai mult decât accesibile, apreciere pe care candidaţii din Prahova au avut-o şi despre examenul de vineri.

bacalaureat 2015 prahova ultima proba foto dana mihai

„A fost nesperat de uşor, nu doar proba de astăzi, ci întreg bacalaureatul. Am avut foarte multe emoţii la toate probele, dar acum nu mă gândesc decât la medie, una cât mai mare, în nici un caz să-l pic“, ne-a spus Ioana, fericită că a rezolvat foarte bine şi subiectele de la Logică.

La acest material au participat Simona Suciu, Ionela Stănilă, Alin Ion, Sînziana Ionescu, Oana Cernat, Florina Pop, Cosmin Zamfirache, Corina Macavei, Dana Mihai.

Educație

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite