Senatul american va studia eventuale sancţiuni contra Iranului | adevarul.ro

Senatul american va studia eventuale sancţiuni contra Iranului

Publicat:
Ultima actualizare:
0
Senatul american va studia eventuale sancţiuni contra Iranului
Senatul american va studia eventuale sancţiuni contra Iranului

Senatul american va discuta marţi în timpul unei audieri un proiect de lege vizând să dea administraţiei mijloacele de a impune Iranului eventuale sancţiuni dacă Teheranul nu dă dovadă de o mai mare cooperare asupra dosarului nuclear.

Această audiere intervine după ce mai mulţi parlamentari au insistat duminică asupra necesităţii de a acţiona contra Iranului.

Întrebat duminică la CNN în legătură cu propunerea de instituire a unor eventuale sancţiuni, senatorul democrat Evan Bayh, el însuşi autor al unui proiect de lege în acest sens a răspuns: 'Cu cât se va ajunge mai repede la aceasta, cu atât mai bine... Dar problema este că pentru ca sancţiunile să fie eficiente, trebuie implicaţi ruşii şi chinezii. Aceasta ar putea lua timp'.

După dezvăluirea, în urmă cu două săptămâni, a construcţiei de către Teheran a unui al doilea centru de îmbogăţire a uraniului, numeroşi aleşi s-au pronunţat în favoarea unor sancţiuni contra Iranului, menţionează Agerpres.

Marţi, Comisia bancară a Senatului, prezidată de Christopher Dodd, va dezbate un proiect de lege având drept scop 'să dea preşedintelui Obama un evantai complet de instrumente pentru a răspunde la ameninţările reprezentate de Iran', potrivit unui comunicat al senatorului democrat.

Printre măsurile propuse, textul întăreşte Iran Sanctions Act din 1996 pentru a lovi o serie de întreprinderi şi de instituţii financiare care ar accepta să colaboreze cu Teheranul. Sancţiunile vizează de asemenea oleoducte, gazoducte şi transporturi maritime de hidrocarburi.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite