Un sectorist din Bălţi a fost condamnat pentru tortură la 5 ani de puşcărie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Judecătorii de la Curtea de Apel Bălţi i-au îndulcit pedeapsa sectoristului, cu un termen de probă de 3 ani.
Judecătorii de la Curtea de Apel Bălţi i-au îndulcit pedeapsa sectoristului, cu un termen de probă de 3 ani.

Poliţistul a fost judecat pentru că a luat la palme un suspect, acum doi ani. Pedeapsa i-a fost suspendată de magistraţii de la Curtea de Apel Bălţi, pe un termen de probă de 3 ani.

Un poliţist din Bălţi a fost condamnat la 5 ani de puşcărie pentru că a luat la palme un tânăr în timpul interogatoriului. Incidentul a avut loc în aprilie 2011, când băiatul era cercetat pentru că ar fi maltratat o femeie. 

Chiar dacă iniţial magistraţii din Bălţi l-au achitat pe sectorist, procurorii au contestant sentinţa la Curtea de Apel. Ulterior judecătorii l-au condamnat la 5 ani de închisoare pentru tortură şi privarea dreptului de a ocupa funcţii în Ministerul Afacerilor Interne, pentru 3 ani. Cu toate astea, pedeapsa i-a fost suspendată pe un termen de probă de 3 ani. 

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite