BASCHET/ Fetele de la ASEM au învins în campionatul Moldovei

0

Formația de baschet a Academiei de Studii Economice este noua campioană a Moldovei, turneul feminin.

"Economistele" au fost dominate pe parcursul a trei sferturi din meciul final cu echipa Universității Tehnice din Moldova și doar în ultima repriză s-au deșteptat și au obținut victoria care le-a adus titlul. Scor final 66-62.

Astfel, jucătoarele antrenate de Vasile Scutelnic au reușit să obțină eventul, după ce, tot în actualul sezon, au cucerit și Cupa Moldovei la baschet feminin.

Cea mai bună jucătoare în componenţa "economistelor" a fost Olga Cazac, care a marcat 30 de puncte. În componența vicecampioanei cele mai multe puncte (32) au fost înscrise de Anastasia Sureadnov, ea fiind numită şi cea mai bună jucătoare a competiției.

Medaliile de bronz ale turneului sunt disputate între formațiile BC Soroca și BC Tiraspol.