Prima misiune indiană pe Lună (VIDEO)

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

India a lansat cu succes miercuri prima ei misiune fără echipaj uman pe Lună, informează AFP. India se alătură, astfel, rivalelor sale asiatice, China şi Japonia, în cursa pentru cucerirea spaţiului.

Sonda lunară Chandrayaan-1 a decolat miercuri, la ora 00:52 GMT, de la centrul spaţial Satish Dhawan din Sriharikota, o peninsulă situată în sud-estul Indiei, la 90 de kilometri la nord de Madras.

"Este un moment istoric. Am început prima noastră călătorie către Lună", a declarat G. Madhavan Nair, preşedintele Organizaţiei indiene de cercetări spaţiale (ISRO). Această misiune inedită pe Lună va dura doi ani.

La 20 de minute după ce a decolat, racheta purtătoare PSLV a plasat pe o orbită tranzitorie sonda Chandrayaan-1. Peste două săptămâni, Chandrayaan-1, care transportă instrumente ştiinţifice indiene, europene şi americane, va ajunge pe orbita lunară, la o distanţă de 385.000 de kilometri de Terra.

După Japonia şi China, India s-a înscris şi ea în cursa pentru cucerirea Lunii, prin această misiune. Anul trecut, China a lansat satelitul lunar Chang'e I, pe 24 octombrie, la puţin timp după ce Japonia a lansat sonda japoneză Kaguya, pe 14 septembrie.

În total, India doreşte să organizeze 60 de misiuni spaţiale până în 2013, inclusiv zboruri cu echipaj uman către Lună şi Marte.
Singurele aselenizări reuşite ale unor navete spaţiale cu echipaj uman au avut loc între anii 1969 - 1972, în cadrul programului american Apollo.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite