Le Pen, la Sofia pentru a da o mână de ajutor extremiştilor de la ATAKA
0Liderul francez de extremă dreaptă, Jean-Marie Le Pen, a participat, ieri, la Sofia, la debutul campaniei electorale pentru municipalele bulgare din 28 octombrie a partidului ultranaţionalist
Liderul francez de extremă dreaptă, Jean-Marie Le Pen, a participat, ieri, la Sofia, la debutul campaniei electorale pentru municipalele bulgare din 28 octombrie a partidului ultranaţionalist Ataka. Formaţiunea face parte din grupul de extremă dreaptă din Parlamentul European.
"Dorim să-i combatem împreună pe oamenii care s-au unit pentru a slăbi Europa şi a o supune", a declarat Le Pen, deputat în Parlamentul European, în cadrul unei conferinţe de presă, potrivit AFP. Ataka a intrat în parlamentul bulgar după alegerile legislative din 2005 şi este reprezentat în Parlamentul European de trei deputaţi.
Liderul Ataka, Volen Siderov, a ajuns în turul doi al prezidenţialelor din 2006, alături de preşedintele proeuropean Gheorghi Părvanov. Potrivit principalelor institute de sondare a opiniei publice, un nou partid populist şi naţionalist moderat (GERB) ar urma să câştige alegerile municipale din Bulgaria, în special la Sofia, în timp ce partidul Ataka ar fi în scădere de popularitate.























































