Fostul dictator egiptean Hosni Mubarak, spitalizat de urgenţă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Hosni Mubarak a condus Egiptul între 1981 şi 2011 FOTO Reuters
Hosni Mubarak a condus Egiptul între 1981 şi 2011 FOTO Reuters

Procurorul-general egiptean a ordonat transferul fostului preşedinte Hosni Mubarak de la închisoare într-un spital militar de la periferia oraşului Cairo, din cauza deteriorării stării de sănătate, anunţă agenţia de presă egipteană MENA.

Fostul dictator, care a condus Egiptul cu o mână de fier timp de trei decenii, va fi transportat la spitalul militar din Maadi, localitate aflată în suburbiile capitalei egiptene.

Noul procuror general al Egiptului, Talaat Abdallah, a ordonat transferul lui Hosni pe baza unui raport medical, potrivit Reuters.

Agenţia de presă egipteană MENA susţine că starea de sănătate a lui Mubarak va fi monitorizată în permanenţă la spitalul militar şi deţinutul va fi transferat înapoi la închisoare doar atunci când se va simţi mai bine.

Hosni Mubarak (84 ani), condamnat la închisoare pe viaţă pentru reprimarea revoltelor, acţiune soldată cu 850 de morţi, a fost spitalizat scurt timp pe 19 decembrie, după ce se lovise la cap.

În lume

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite