A murit la 114 ani. Era cel mai bătrân om din lume!
0Walter Breuning a fost declarat la 18 iulie 2009, de Cartea Recordurilor, cel mai bătrân bărbat din lume. El a decedat, joi, din cauze naturale.
Breuning s-a născut la 21 septembrie 1896 în Melrose, statul Minnesota şi a lucrat 50 de ani la căile ferate.
A fost căsătorit o singură dată, cu Agnes Twokey, care a murit în 1957, după o căsnicie de 35 de ani. Cei doi nu au avut copii.
Breuning susţinea că longevitatea sa se datorează faptului că şi-a restrâns mesele la două pe zi - mic dejun şi cină - şi că ia o aspirină pe zi. Filozofia lui de viaţă este: "Lucrul cel mai important din corpul tău este mintea. Mintea şi corpul - ţine-le ocupate pe amândouă şi o vei duce mult şi bine", a spus Walter într-un interviu.























































