A avut loc cea mai mare erupţie solară din ultimii patru ani | adevarul.ro

A avut loc cea mai mare erupţie solară din ultimii patru ani

Publicat:
Ultima actualizare:
0
O explozie solară puternică a avut loc marţi
O explozie solară puternică a avut loc marţi

Cercetătorii ruşi afirmă că marţi dimineaţa s-a produs cea mai puternică erupţie solară din decembrie 2006.

Cercetătorul Serghei Gaidak, directorul Centrului pentru previziuni spaţiale al Institutului pentru magnetismul terestru, din cadrul Academiei ruse de Ştiinţe, a afirmat că erupţia înregistrată este de clasa X6.9, iar o asemenea intensitate nu s-a mai înregistrat din 6 decembrie 2006, potrivit Ria Novosti.

În total, de la începutul observaţiilor, acum 37 de ani, au avut loc 35 de erupţii din clasa X7 şi mai puternice, a menţionat omul de ştiinţă rus.

Potrivit acestuia, în urma erupţiei de marţi nu va apărea o furtună magnetică puternică, însă a precizat că aparatele spaţiale de pe orbită pot fi afectate de consecinţele acesteia şi că serviciile din domeniu au fost avertizate în legătură cu acest lucru.

Erupţia a fost confirmată de oamenii de ştiinţă de la Centrul american de Meteorologie Spaţială, din cadrul Administraţiei pentru Oceane şi Atmosferă (NOAA) din SUA, potrivit site-ului Space.com

Cercetătorul John Kunches a afirmat că a fost o "erupţie mare", dar "am avut noroc pentru că locul unde s-a produs erupţia pe Soare nu se afla faţă în faţă cu Pământul, aşa încât probabil nu vom simţi niciun efect negativ".

Erupţia a început marţi la ora 07.48 GMT (10.48 ora României) şi s-a încadrat în clasa X6.9, adaugă site-ul american.

Erupţiile solare sunt împărţite în cinci clase - A, B, C, M şi X, în funcţie de intensitatea radiaţiei X, iar fiecare clasă corespunde unei erupţii de o intensitate de zece ori mai mare decât cea precedentă. Clasa minimă, care are codul A0.0, corespunde unei puteri de iradiere pe orbita terestră de 10 nanowaţi pe metrul pătrat. În cadrul aceleiaşi clase, erupţiile solare sunt notate de la 1 la 10 pe o scară liniară, adică o erupţie de clasa X2 este de două ori mai puternică decât o erupţie de clasa X1, explică RIA Novosti.

Cercetătorii americani de la Centrul Spaţial de Predicţie a Vremii au avertizat marţi că o furtună geomagnetică va lovi Pământul în această săptămână. Oficialii de la NASA au avertizat că Pâmântul va fi lovit în 2013 de explozii solare devastatoare din cauză că Soarele va ajunge la maximul puterii sale. Vezi aici detalii!



Erupţia vulcanului Puyehue din Chile, sursa: pictures.reuters.com

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite