Alegeri sub semnul apatiei
0Pe fondul problemelor economice şi al tensiunilor interetnice care încă se fac simţite la 13 ani de la încheierea războiului, alegătorii din Bosnia-Herţegovina s-au prezentat, ieri, la urne
Pe fondul problemelor economice şi al tensiunilor interetnice care încă se fac simţite la 13 ani de la încheierea războiului, alegătorii din Bosnia-Herţegovina s-au prezentat, ieri, la urne pentru a-şi desemna reprezentanţii în consiliile municipale şi primării.
Scrutinul nu a trezit interesul celor aproximativ trei milioane de cetăţeni cu drept de vot, care au venit în număr mic la urne, după ce politicienii au evitat să dezbată în campania electorală problemele concrete ale comunităţilor locale sau viitorul ţării.
Formaţiunile naţionaliste care reprezintă comunităţile musulmană, sârbă şi croată din Bosnia au asigurată victoria. Partidul Acţiunii Democratice (musulman), Uniunea Social-Democraţilor Independenţi (sârb) şi Comunitatea Democratică Croată erau favorite în regiunile unde fiecare comunitate este majoritară.






















































