Vrei să citești fără să fii deranjat? Un francez a găsit soluția: a stat o săptămână sub pământ în compania cărților!

Un artist plastic din Franţa a stat șapte zile într-o groapă săpată în interiorul unei galerii de artă din Marsilia pentru a putea citi în liniște.
Abraham Poincheval a coborât în groapa cu un diametru de 62 cm şi o adâncime de 1,7 metri echipat doar cu o lampă pusă pe cap, aparat de filmat, apă, mâncare deshidratată şi o serie de cărţi. Pentru a nu fi tentat să iasă la suprafaţă, gaura a fost acoperită cu o piatră uriaşă. Acest lucru nu înseamnă însă că nu a putut comunica. Abraham a vorbit tot timpul cu ajutorul unui microfon, cu vizitatorii galeriei. În plus,
pe durata celor 604.800 de secunde în care a fost îngropat, el a filmat totul, iar imaginile au fost proiectate tot timpul pe pereţii interiori ai galeriei. „A fost magic atunci când piatra a fost dată la o parte şi am intrat din nou în contact cu realitatea. A fost o călătorie, cea a unui «terronaut»", a precizat francezul la ieşire.























































