Un patron din Botosani si-a declarat salariatii in concediu fara plata

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Desi muncitorii erau platiti cu 500.000 de lei pe luna, nu si-au reclamat patronul, de frica sa nu ramana someri

Cum poti sa furi sute de milioane si sa nu faci puscarie chiar daca esti prins? Angajezi cativa oameni, le inchei contracte de munca si ii trimiti "la cerere" intr-un concediu fara plata, in timpul caruia vin la munca program normal. Daca te prind, inspectorii de munca nu-ti dau decat o amenda simbolica, mult mai mica decat "economiile" facute prin neplata impozitelor si a taxelor aferente salariilor. Daca unitatea functioneaza intr-o zona saraca, afacerea este cu atat mai profitabila. Pentru ca sa nu-si piarda locurile de munca, angajatii accepta si cateva sute de mii de lei pentru o luna de munca. Un exemplu ca aceasta reteta functioneaza perfect este situatia de la fabrica de confectii SC Gheeia's SRL din Todireni-Botosani. In lunile noiembrie si decembrie, patronul acestei fabrici a platit 75 la suta din cei 111 angajati cu salarii de 500.000-1.000.000 de lei. Conform legii salariul minim ar fi trebuit sa fie cel stabilit de Guvern la nivel national - 2.800.000 de lei. Pentru ca totul sa fie perfect legal, in actele fabricii amaratii figurau ca fiind in concediu fara plata, desi lucrau program normal. Conform sefului Inspectoratului de Munca Botosani, lucratorii fabricii din Todireni, oameni saraci, acceptau de multa vreme aceasta situatie, de teama sa nu ramana fara slujbe. Inspectorii n-au putut insa sa-l amendeze pe patron decat pentru neplata salariului minim pe economie in lunile noiembrie si decembrie. Patronul a uitat ca pentru aceste luni sa le mai ceara muncitorilor sa semneze cereri de intrare in concediu fara plata, asa cum prevede legea. Pentru restul timpului de lucru neplatit avea acte beton, iar muncitorii n-au avut curajul sa depuna marturie impotriva patronului. "Patronul a spus ca cei 111 angajati erau platiti in functie de realizari; cu toate ca legea il obliga sa-i plateasca cel putin cu salariul minim pe economie, patronul zicea ca oamenii folositi erau necalificati si nu puteau face fata normei de lucru. Intre salariati si conducere era, clar, un fel de intelegere in privinta asta, fiindca nici unul dintre salariati nu facuse cerere pentru concediu fara plata", a declarat inspectorul-sef Radu Stroici. Pe langa aceste nereguli, inspectorii de munca au descoperit si altele: neacordarea sporului de vechime, nerespectarea timpului de munca, neacordarea coeficientilor de ierarhie in functie de calificare. Dupa control, inspectorii nu au dispus cel mai important lucru pentru angajati: plata retroactiva a salariilor. Motivul a fost acela ca "salariatii nu au solicitat acest lucru".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite