Dan Dungaciu, la „Interviurile Adevărul”, de la ora 13.30

Un avocat da peste cap tot transportul in comun din Bacau

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Consiliul local al Primariei Bacau a scos la licitatie traseele de transport in comun din oras. Licitatia a fost castigata de SC Transport Public SA, dar firma n-a avut parte sa se bucure de rezultat.

Consiliul local al Primariei Bacau a scos la licitatie traseele de transport in comun din oras. Licitatia a fost castigata de SC Transport Public SA, dar firma n-a avut parte sa se bucure de rezultat. Dupa ce a trecut termenul de contestatie a licitatiei, a urmat o avalansa de procese, atat de multe, incat pana si cei direct implicati le-au pierdut sirul. Primul rand de procese a fost generat de atacarea de catre Asociatia Transportatorilor Privati din Bacau a hotararii Consiliului local privind normele de licitatie. Presedintele asociatiei spune ca n-a avut insa nimic de obiectat la licitatie, ba, mai mult, s-a trezit mai intai exclus din asociatie, iar apoi a aflat ca asociatia si-ar fi schimbat sediul, fara ca deciziile sa fie luate statutar. Asa s-a ajuns la al doilea rand de procese, de aceasta data intre membrii asociatiei. Intre timp s-a schimbat primarul Bacaului. Romeo Stavarache a considerat ca, pana cand Justitia clarifica procesele pe rol, poate permite tuturor firmelor de transport din Bacau sa ofere servicii localnicilor. SC Transport SA s-a socotit pagubita de aceasta decizie si a urmat al treilea rand de procese. Parte din Asociatia Transportatorilor Privati care se considera nedreptatita de licitatie spune ca intentia vechiului consiliu local a fost sa-i scoata din oras si astfel sa ramana fara paine. Printre argumentele ca licitatia ar fi fost trucata se numara si capacitatea masinilor prevazuta in normele de licitatie - 100 de persoane - care nu putea fi indeplinita decat de SC Transport Public SA. Firma castigatoare spune ca licitatia a fost corecta si a invins deoarece are masini noi, fata de concurenta, care le-a achizitionat la mana a doua.
Tortionar, procuror, avocat, taranist, pedist, ziarist
Toate procesele - inclusiv cele de calomnie si insulta rezultate din scandal - au un punct comun: avocatul Anghel Taranu, aparatorul celor care contesta lictatia. Fost procuror la Parchetul Constanta, a intrat in avocatura, s-a mutat la Bacau, a intrat in PNTCD, si-a depus candidatura la functia de primar ca independent, s-a razgandit si s-a retras din campanie, a intrat in PD si, de curand, colaboreaza la un ziar local. Scandalul traseelor din Bacau a scos la iveala "amanunte" cel putin dubioase din trecutul avocatului Taranu. Gestionara unui magazin, condamnata la moarte pe vremea lui Ceausescu sub acuzatia ca ar fi vandut fara sa treaca in acte pungi in valoare de sute de mii de dolari, la raportul leu-dolar din anii '80, sustine ca Taranu a fost unul din cei care au batut-o cu bestialitate ca sa-si recunoasca fapta. Abia cand a ajuns in instanta a aflat ca el era de fapt avocatul sau platit de rude ca sa-i dovedeasca nevinovatia. "Venea mai ales noaptea la cercetari. Eu eram legata in cruce si stateam intr-un picior, iar Taranu ma batea. Mult timp am crezut ca este procuror, asa cum s-a prezentat. Spunea ca vine de la Constanta si ca nu ma lasa pana cand nu-i spun unde am ascuns banii si cum am inselat statul comunist. M-a lovit cu pumnii in gura si sub barbie", povesteste Alexandrina Gavril. Femeia sustine si acum ca nu a furat pungile, ci a dat de necaz pentru ca a facut-o analfabeta pe Elena Ceausescu. Din fericire, sentinta de condamnare la moarte nu a fost aplicata.
Aparatorul Anghel Taranu face joc dublu
La inceputul anilor '90, Taranu a ajuns in fata Comisiei de Disciplina a Baroului. A scapat insa basma curata, pentru ca a ajuns la o intelegere cu victima. De atunci, pe adresa Baroului s-au inregistrat mai multe plangeri, dar fara nici un rezultat. Maria Bajora, de pilda, l-a angajat ca avocat pe Taranu sa-i reprezinte fiica intr-un proces de partaj cu fostul ginere. La mijloc era un apartament de doua camere, situat in centrul Bacaului. S-a trezit cu apartamentul vandut de asociatia de locatari a blocului pentru ca fostul ginere care locuise in el nu-si platise intretinerea. Vanzarea apartamentului, atata vreme cat acesta se afla in litigiu, era ilegala, dar fara avocat nu a putut sa o impiedice. Suparata, s-a dus la Barou sa-l reclame pe Taranu ca nu a reprezentat-o cum se cuvine, i-a luat 10 milioane de lei - onorariul - fara sa-i dea chitanta sau sa incheie vreun contract, ba, mai mult, nu a mai vrut sa-i dea actele inapoi cand i-a spus ca renunta la serviciile sale. Dupa reclamatie s-a trezit cu un contract semnat de Elena Taranu, sotia lui Anghel Taranu, si cu cateva chitante care atestau ca ar fi platit 8, 5 milioane de lei. Actele si le-a recuperat in urma interventiei presedintelui Baroului, dar a avut surpriza sa gaseasca amestecate de-a valma si acte ale fostului sau ginere, ceea ce i-a intarit banuiala ca, de fapt, Taranu a lucrat mana in mana cu partea adversa. Decizia Baroului a fost stupefianta: printr-o adresa oficiala, Maria Bajora a fost instiintata ca va primi 2 milioane din suma data drept onorariu, fara sa se specifice daca Taranu a fost gasit vinovat sau nu. Una peste alta, femeia s-a ales cu despagubiri de 2 milioane de lei pentru pierderea unei case de circa 800 de milioane. Pana si propriii colegi au ajuns sa-l reclame la Barou. Avocatele Venera Petrescu si Diana Spoiala s-au plans ca trage de timp, prelungind procesele la infinit. Un alt coleg, avocatul Petrov, l-a dat in judecata pentru insulta si calomnie. In fine, de curand, doi oameni de afaceri au sesizat Parchetul National Anticoruptie, sustinand ca au fost inselati de Taranu. Unul dintre ei, Gheorghe Milea, il acuza ca refuza sa-i plateasca 636 de milioane de lei, contravaloarea unor ferestre termopan, usi, gard de fier forjat, poarta glisanta si balustrada scara interioara, livrate cabinetului de avocatura "Anghel Taranu". Celalalt, reprezentantul firmei Wieddenhagen Gmbh din Germania, il acuza de abuz de incredere, trafic de influenta si inselaciune. Firma respectiva a incheiat cu cabinetul de avocatura un contract de asistenta juridica pentru reprezentarea acesteia intr-un litigiu comercial si sustine ca a platit 30.000 de euro. In plangerea penala se arata ca "in toata aceasta perioada nu am reusit sa cunoastem stadiul de judecata in litigiul respectiv, acesta necomunicandu-ne nici macar numarul de dosar si instanta, la care se judeca." Mai rau, "in perioada imediat dupa incheierea contractului de asistenta juridica, domnul avocat Anghel Taranu a solicitat partenerului german suma de 8.500 de euro pentru influentarea judecatorilor care instrumenteaza cazul respectiv". Ca proba a acestei afirmatii, firma sustine ca poate pune la dispozitia anchetatorilor o caseta pe care este inregistrata cererea lui Taranu.
Acuzatorii - ori escroci, ori nebuni
In replica la toate acuzatiile care i se aduc, Anghel Taranu sustine ca este nevinovat. "Alexandrina Gavrila nu a fost condamnata pentru ca a insultat pe nu stiu cine, ci pentru delapidare. A facut peste 18 memorii in care acuza diferite persoane ca au batut-o in timpul anchetei, dar niciodata nu a pomenit in aceste memorii de numele meu. Cum de si-a amintit tocmai acum? Am martori care pot sa certifice ca acesta femeie este o escroaca si am facut deja plangere la Politie impotriva ei", a spus Taranu. In ceea ce o priveste pe Maria Bajora, Taranu afirma ca femeia are probleme psihice, ca a fost de acord sa renunte la caz la cererea ei si sa-i inapoieze o parte din onorariul platit, lucru pe care nu-l putea face decat prin intermediul baroului. In cazul Gheorghe Milea, Taranu nu recunoaste ca ar fi beneficiat de materialele de constructie pe care acesta sustine ca i le-a livrat si aduce ca argument nesemnarea de receptie a facturilor emise.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite