Peste 185.000 de salariati isi vor pierde locurile de munca
0Sindicalistii avertizeaza ca multe societati comerciale vor intra in faliment
Colegiul de Conducere al Federatiei Sindicatelor Libere din Industria Lemnului (FSLIL) acuza Guvernul si Banca Nationala ca sunt partial responsabili de criza financiara in care se afla industria lemnului. Sindicalistii avertizeaza ca devalorizarea valutei (euro si dolar), precum si cresterea mare a preturilor la materii prime (lemn, energie electrica, gaze naturale sau motorina) vor prelungi criza financiara din aceasta industrie, prin falimentul multor societati comerciale din domeniu. Ei sustin ca 70 la suta din produsele din lemn sunt exportate, ceea ce contribuie cu doua miliarde de lei la fondul valutar net al statului. Pentru a preveni consecintele sociale care s-ar declansa la intrarea in somaj a peste 185.000 de salariati din industria lemnului, care primesc mai putin de 4 milioane de lei pe luna, FSLIL cere Guvernului si Bancii Nationale sa se intalneasca cu reprezentantii asociatiilor profesionale de profil, pentru a lua masuri de redresare a situatiei.























































