Mâinile amorţite, semn de diabet zaharat
0Mihaela C., din Bucureşti, ne-a scris: "De aproape trei luni simt amorţeli în mâini. Ce mă sfătuiţi?" Dr. Bogdan Slăbescu îi răspunde: "Mâinile amorţite pot fi expresia diverselor
Mihaela C., din Bucureşti, ne-a scris: "De aproape trei luni simt amorţeli în mâini. Ce mă sfătuiţi?"
Dr. Bogdan Slăbescu îi răspunde: "Mâinile amorţite pot fi expresia diverselor carenţe vitaminice - calciu, magneziu - sau a intoxicaţiilor, cum ar fi cea cu plumb, a expunerii profesionale la vibraţii, a consumului cronic de etanol sau a anumitor boli sistemice - diabet zaharat, vasculite, boli neurologice, hernie de disc cervicală. Se impune stabilirea unei etiologii exacte, prin prezentarea la medicul dumneavoastră curant".
Dr. Bogdan Slăbescu
Medic specialist endocrinologie, Centrul de Diagnostic şi Tratament "Dr. Victor Babeş"























































