RO ACTUALITATEA
0Compania olandeză Polynom, specializată în producţia de subansamble auto, intenţionează să deschidă în România o fabrică în care se vor realiza componente pentru Dacia Logan. Investiţia
Compania olandeză Polynom, specializată în producţia de subansamble auto, intenţionează să deschidă în România o fabrică în care se vor realiza componente pentru Dacia Logan. Investiţia iniţială urmează să fie cuprinsă între 12 şi 20 de milioane de euro, iar pentru locaţie polonezii vor alege între Piteşti, Braşov şi Sibiu, facilităţile de producţie urmând să devină operaţionale în 2008. Polynom proiectează şi produce subansamble auto din oţel, aluminiu şi plastic, operând şase unităţi de producţie în Olanda, Marea Britanie, Germania şi Statele Unite.
Din 14 aprilie, SsangYong a lansat campania "4x4: la 4 ani de prezenţă pe piaţa auto românească, 4% dobândă anuală pentru întreaga perioadă de finanţare". Este vorba de un demers unic la noi, dobânda fiind la jumătate faţă de media practicată în afara promoţiei. Aceasta asigură un avantaj pentru client ce începe de la 1.500 Euro pentru o perioadă de finanţare de 4 ani. Promoţia se aplică întregii game de modele 4x4 a mărcii SsangYong şi este valabilă până la 31 mai 2006, finanţarea fiind asigurată de Motoractive.
Audi Q7 se vinde şi în România şi este bătaie mare, peste 150 de clienţi comandând deja primul 4x4 al mărcii. Lansarea oficială a avut loc în urmă cu o săptămână în Bucureşti, iar acum are loc la toţi dealerii din ţară. La Cluj, vineri, ea a coincis cu inaugurarea noilor showroomuri Audi şi Weltauto al celor de la Autoworld, situate pe Calea Turzii nr. 249.
Daewoo Automobile Romania (DAR) a încheiat un contract cu o societate din Ucraina pentru livrarea a 20.000 de motoare şi cutii de viteză. Societatea DAR va produce automobile şi componente şi după ce statul român va prelua pachetul majoritar de acţiuni al fabricii din Craiova, planul pentru 2006 prevăzând un total de peste 25.000 de automobile (în creştere cu 12% faţă de anul trecut), 122.000 de motoare (+182% comparativ cu 2005) şi 172.000 de cutii de viteze (mai mult cu 41% faţă de anul precedent). Contractul pentru preluarea de către stat a acţiunilor deţinute de partea sud-coreeană la capitalul societăţii Daewoo Automobile România ar putea fi semnat peste o lună.























































