Vitesse - Ajax: 3-2. „Lăncierii“, învinşi după ce au condus cu 2-0

0

Ajax Amsterdam a pierdut partida cu SBV Vitesse, disputată în deplasare, scor final 3-2. Ajax va fi adversarul echipei Steaua Bucureşti în şaisprezecimile Europa Laegue.

Ajax Amsterdam a consemnat duminică cea de-a doua înfrângere din acest campionat, după ce a fost învinsă de SBV Vitesse, scor 3-2.

Fosta echipă a lui George Ogăraru a intrat la pauză în avantaj după autogolul lui Guram Kashia (33'), iar în a doua repriză Christian Eriksen a majorat scorul (64') la 2-0. Cu toate acestea, Vitesse a schimbat soarta partidei în doar 13 minute, când a reuşit să înscrie de trei ori. Pe tabela marcatorilor şi-au trecut numele fostul jucător al lui Ajax, Theo Janssen (68'), Patrick van Aanholt (79') şi Renato Ibarra (81').

Ajax rămâne pe locul trei în „Eredivisie“, la trei puncte în spatele liderului PSV Eindhoven, în timp ce Vitesse se află pe poziţia a patra, la cinci puncte de primul loc.

Ajax Amsterdam: Vermeer - Alderweireld, Veltman, Moisander (Hoesen 86'), Blind - Schone, Poulsen, Eriksen - Boerrigter (Lukoki 80'), de Jong, Fischer (Sana 67').