0
Dimitar Berbatov a fost din nou eroul celor de la Manchester United

Liderul din premier League, Manchester United, şi-a demonstrat din plin superioritatea în campionatul englez câştigând cu 3-2 la Blackpool după ce gazdele au condus cu 2-0.

Acuzaţi de mulţi că obţin puncte şi când joacă slab, elevii lui Alex Ferguson au dat dovadă de tărie şi de perseverenţă şi au marcat de trei ori în ultimele 18 minute de joc ale partidei-restanţă care ar fi trebuit să se disupte în toamnă.

Gazdele au condus cu 2-0 la pauză prin reuşitele lui Cathcart (15) şi Campbell (44) avantaj care s-a păstrat până în minutul 72. Eroul "diavolior" a fost din nou bulgarul Dimităr Berbatov care a marcat o "dublă" în minutele 72 şi 88 şi conduce detaşat clasamentul golgheterilor din Premiership cu 17 goluri. Celălalt gol al oaspeţilor a fost înscris de Chicharito Hernandez (74).

După acest rezultat, Manchester United are 5 puncte în faţa celor de la Arsenal şi 6 puncte în faţa lui Manchester City, care are un meci în plus disputat.

În celălalt meci jucat aseară, de asemenea o restanţă, Aston Villa a câştigat pe terenul lui Wigan cu 2-1.