VIDEO FIFA i-a răpit un gol lui Messi. Argentinianul a marcat o singură dată în partida cu Atletico Bilbao
0În partida FC Barcelona- Atletico Bilbao, disputată în weekend şi câştigată de catalani cu 5-1, argentinianul Leo Messi a fost creditat cu două goluri.
Prima reuşită a stârnit însă controverse, specialiştii criticând decizia arbitrului de a-i acorda golul lui Messi, întrucât înainte ca mingea să intre în poartă ea a fost lovită de fundaşul lui Bilbao,Amorebieta. FIFA a analizat faza şi ieri a decis ca golul respectiv să-i fie retras lui Messi.
Astfel, decarul Barcelonei a ajuns doar la cota 83 în anul calendaristic 2012 şi mai are nevoie de două goluri pentru a egala recordul lui Gerd Muller, care datează din 1972.
Cu golul în minus, Messi conduce totuşi în clasamentul golgeterilor din Spania, având 20 de reuşite în 14 etape, cu 7 mai mult decât Cristiano Ronaldo, ocupantul locului doi.