0

Campioana Spaniei şi a Europei, FC Barcelona, a suferit o înfrângere usturătoare, scor 1-4, în meciul amical disputat în SUA cu echipa mexicană Chivas Guadalajara.

Catalanii au terminat prima repriză în avantaj, prin golul marcat de David Villa în minutul 3. Mexicanii s-au dezlănţuit după pauză, reuşid să marcheze de trei ori în 12 minute. Eroul lui Chivas a fost Marco Fabian , care a înscris o "dublă" în minutele 60 şi 62. Casillas (72) şi Verduzco (90) au adus o victorie de prestigiu pentru Guadalajara, echipă care a terminat sezonul trecut pe locul 8 în campionatul mexican.

Partida s-a disputat la Miami, pe stadionul Sun Life al echipei de fotbal american Miami Dolphins, în faţa a peste 70.000 de spectatori.