TENIS: Sampras: "'Nu îl văd pe Roger schimbând scutece la patru dimineaţa"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
TENIS: Sampras: "'Nu îl văd pe Roger schimbând scutece la patru dimineaţa"
TENIS: Sampras: "'Nu îl văd pe Roger schimbând scutece la patru dimineaţa"

Venirea pe lume a fetelor sale gemene nu va avea un impact negativ asupra carierei jucătorului elveţian de tenis Roger Federer, crede fostul campion american Pete Sampras, citat de agenţia Reuters.

Federer, liderul clasamentului mondial al jucătorilor de tenis, a devenit pentru prima oară tată săptămâna trecută, soţia sa Mirka născând două fete gemene, Charlene Riva şi Myla Rose, într-o clinică din Elveţia.

'Nu îl văd pe Roger schimbând scutece la patru dimineaţa. Nu cred că acest lucru îi va afecta cariera. Este o schimbare în viaţa sa, însă el este concentrat pe tenis şi se bucură dee susţinerea soţiei, părinţilor săi şi a celorlalţi din jurul său', a declarat Sampras, 37 ani, tatăl a doi băieţi.

Roger Federer a devenit tată la 23 de zile după victoria dramatică, în cinci seturi, înregistrată la Wimbledon în faţa americanului Andy Roddick, în urma căreia elveţianul a devenit jucătorul cu cele mai multe turnee de Mare Şlem câştigate în cursul carierei (15), depăşindu-l pe prietenul său Pete Sampras (14).

'Sunt mulţumit cu cele 14 titluri şi sunt uimit de ceea ce a reuşit să facă Federer. Este incredibil', a adăugat americanul.

Sampras consideră, totodată, că elveţianul merită titlul de cel mai bun tenisman din istorie, chiar dacă au existat, de-a lungul timpului, şi alţi mari campioni: 'Este dificil să alegi, când i-ai avut pe Rod Lavel în anii 60, Bjorn Borg în anii 70 şi 80, pe mine în anii 90 şi pe Federer în zilele noastre. Însă cred că i-aş acorda acest titlu lui Roger'.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite