Sute de suporteri le-au asteptat, la miezul noptii, pe fetele de la Remin
0Cateva sute de deveni au asteptat ieri, la miezul noptii, sosirea handbalistelor de la Remin Deva, proaspata castigatoare a "Challenge" Cup, dupa ce duminica, la aflarea vestii dublei victorii din
Cateva sute de deveni au asteptat ieri, la miezul noptii, sosirea handbalistelor de la Remin Deva, proaspata castigatoare a "Challenge" Cup, dupa ce duminica, la aflarea vestii dublei victorii din finala cu BSV Buxtehude, piata centrala a orasului s-a umplut ca la marile sarbatori fotbalistice romanesti. Remin Deva a intrat in posesia trofeului, dupa ce pe toata perioada competitiei nu a suferit nici o infrangere. Devencele au trecut pe rand de Kuban Krasnodar (25-18 in deplasare si 27-21 acasa), Start Eiblag (Polonia), Rapid Bucuresti (25-24 la Bucuresti si 21-19 la Deva), si au dat o lectie de handbal in finala, invingand categoric formatia germana, cu 33-23, la Deva, si 31-25 la Buxtehude. Viperele galbene, cum mai sunt numite handbalistele de la Remin, se afla abia la al treilea sezon in liga nationala si la prima participare in cupele europene. Desi antrenorii Cornel Badulescu si Ioan Matasaru s-au aratat rezervati inainte de meciul din Buxtehude Sporthalle, victoria romaneasca nu a fost pusa nici un moment in dubiu. Singura calificare cu emotii a fost cand devencele au intalnit tot o echipa romaneasca (Rapid Bucuresti). Dupa o victorie la un gol diferenta in tur, handbalistele de la Remin au aflat ca nu se pot antrena pe propriul teren, pentru ca acesta a fost inchiriat de Directia Judeteana de Tineret si Sport Hunedoara cu ocazia unei expozitii anuale de utilaj minier. Intre disputarea turului si retur, Rapid Bucuresti a beneficiat de un cantonament de pregatire la Poiana Brasov.























































