Superliga: Petrolul Ploieşti – FC Voluntari, scor 0-1

0
Gabi Tamaş a provocat penalty-ul din care fosta sa echipă, FC Voluntari, a marcat singurul gol al meciului

FC Voluntari a câştigat în deplasare, la Ploieşti, scor 1-0 (0-0), meciul disputat luni seară în compania echipei Petrolul, ultima confruntare a etapei 1 din Superliga 2022-2023.

Pe Arena ”Ilie Oană”, într-un meci cu multe ocazii, arbitrul George Găman a anulat în urma analizei VAR un gol înscris de Petrolul Ploieşti, prin Dumitriu, în minutul 22. Cauza a fost un ofsaid la Ivanovski.

În ultimul minut al prelungirilor, Tamaş l-a faultat în careu pe Armaş, iar lovitura de pedeapsă dictată de arbitrul Găman a fost transformată de D. Florea.

Petrolul: Avram - Meijers, Tamaş, Huja - Pashov, Dumitriu (Jair 72’), Seto (Cebotaru 58’), Ţicu – Cioiu (M. Bratu 58’), Ivanovski, Grozav (Măzărache 87’). Antrenor: Nicolae Constantin

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaş, A. Vlad – Meleke (Helder Tavares 72’), Droppa (M. Răduţ 61’) - Raţă (Merloi 81’), Costin, Marcelo – Nemec (D. Florea 60’). Antrenor: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Ţicu 19, Tamaş 88, Meijers 90+1, Huja 90+5 / Meleke 63, Matricardi 68, Costin 90+4, D. Florea 90+5

Arbitri: George Găman - Adrian Popescu, Stelian Slabu – Iulian Dima

Arbitri VAR: Viorel Flueran - Valentin Avram

Observator: Augustus Constantin '

Cu meciul disputat luni seara între Petrolul şi FC Voluntari, s-a încheiat şi prima etapă a Superligii.