"Sunt in cea mai buna forma a vietii mele"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ieri, pe Aeroportul Otopeni, zeci de oameni s-au calcat in picioare pentru a-l intampina pe detinatorul centurii cu diamante. Impreuna cu Doroftei a venit in Romania si Adrian Diaconu, care va boxa in cadrul galei de pe 31 mai. Organizatorii au vandut, deja, 3.000 de bilete

Zeci de ziaristi, cameramani si fotoreporteri, dar si rude, prieteni sau fani ai lui Leonard Doroftei, au fost ieri la Aeroportul Otopeni pentru a-l primi acasa pe campionul mondial de profesionisti al categoriei semiusoara, versiunea WBA. Intampinat, imediat ce a iesit din avion, de reprezentantii firmei Argirom, presedintele acesteia si al F.R. de Box, deputatul Iosif Armas, si consilierul sau, Nicu Bud, si de Yvon Michel, presedintele clubului Interbox, Doroftei a fost condus spre iesire unde il asteptau de zeci de minute, in afara reprezentantilor mass-media, mama sa, Lazarica Doroftei, si Titi Tudor, primul sau antrenor. "Am efectuat doua luni de pregatire si ma simt foarte bine", au fost primele cuvinte ale campionului mondial, dupa care a continuat: "A fost o perioada grea, mai ales ca veneam dupa vacanta din Romania si a trebuit sa recuperez mult, atat din punct de vedere tactic cat si fizic. Pot sa spun ca sunt in cea mai buna forma a vietii mele si voi face un meci frumos pentru ca centura de campion trebuie sa ramana aici. Promit un meci mare, pentru intreaga Romanie, si pentru fanii mei din toata lumea, care au inteles ca romanii sunt boxeri buni si au inima mare. Voi face totul ca cele cateva milioane de spectatori si telespectatori sa fie fericiti". Doroftei, care a venit in Romania fara sotie si cei doi copii, asteptati sa soseasca saptamana viitoare din Canada, dar cu intreg staff-ul tehnic, a spus, vorbind despre meci si adversarul sau: "In perioada imediat urmatoare este timpul sa pregatim meciul din punct de vedere tactic. Nu cred ca va fi ultimul meu meci, pentru ca am venit sa ma lupt sa nu pierd centura de campion. Pentru mine nu conteaza ce nationalitate vor avea arbitrii, deoarece in ring voi fi doar eu si Balbi. Argentinianul este un boxer bun, agresiv, care loveste mult si care isi vrea centura inapoi. Balbi a disputat peste 50 de meciuri la profesionism, stie multe trucuri si va recurge la ele pentru a ma stopa, dar de data aceasta nu ma va pacali", a punctat Doroftei, lucru apreciat si de Stephane Larouche, antrenorul romanului, care a avertizat: "De data aceasta Balbi va face cunostinta cu adevaratul Doroftei". Imediat dupa ce a acordat declaratia, Doroftei s-a imbratisat si a discutat cateva secunde cu mama si fratele sau, cu Titi Tudor si cu prietenii, pentru ca apoi, la adapostul oamenilor de ordine angajati de organizatori, sa fie urcat intr-un Mercedes incepandu-si, astfel, strictul program de pregatire. Pana pe 31 mai cand, la ora 18.00, este programata sa inceapa gala in care isi va pune in joc titlul mondial in fata argentinianului Raul Balbi, Doroftei va locui intr-un superb apartament al Hotelului Bucuresti si se va antrena in fiecare seara, de la ora 19.00, in sala de box a clubului Dinamo. Pe data de 27 mai, tot la ora 19, va avea loc asa-zisul antrenament oficial, la Sala Polivalenta, antrenament la care va avea acces si publicul, iar pe 28 mai este programata prima intalnire oficiala a celor doi boxeri in Romania: o conferinta de presa comuna, de la ora 14.00, la Sala Radio. Cantarul oficial, unul dintre cele mai asteptate momente ale meciurilor de box profesioniste, va fi gazduit pe 30 mai, ora 16.00, de Hotelul Bucuresti, locul in care va locui si Balbi. Asa cum am spus, gala de pe 31 mai va incepe la ora 18.00 iar Doroftei va intra in ring, pentru meciul programat sa se dispute pe durata a 12 reprize a cate trei minute, in jurul orei 23.00. Pana atunci vom avea ocazia sa-i vedem la lucru in cadrul galei pe alti doi boxeri profesionisti romani, Adrian Diaconu, de la Interbox, si Vasile Dragomir, de la BC Bogdan Stoicescu. Diaconu, coleg cu Doroftei la clubul canadian, a venit in tara tot ieri, cu acelasi avion si spune ca este in Romania ca sa castige. "Am venit la Bucuresti sa castig. Nu ma asteptam sa am sansa de a boxa atat de repede acasa. Despre adversarul meu nu stiu foarte multe, mai ales ca a fost schimbat in ultima clipa, dar sper sa-l fac KO. Pentru viitor mi-am propus sa ajung si eu campion mondial" Cata dreptate are Diaconu in privinta viitorului sau vom vedea saptamana viitoare impreuna cu cei 6.500 de spectatori si cu milioanele de telespectatori din intreaga lume. In privinta celor care vor vedea "pe viu" meciul, Iosif Armas, presedintele firmei Argirom, cea care detine drepturile de organizare a meciului, este convins ca Sala Polivalenta din Bucuresti va fi arhiplina, mai ca pana acum s-au si vandut 3.000 din cele 6.500 de bilete puse in vanzare cu preturi cuprinse intre 500.000 si 3.000.000 de lei.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite