Steaua a scris istorie cu Stuttgart! A prins cele mai jenante clasamente posibile

0
Latovlevici (stânga) şi Rusescu n-au avut nicio şansă în faţa nemţilor. FOTO: Răzvan Păsărică

„Adevărul“ a căutat în arhive şi a descoperit date incredibile legate de înfrângerea de pe „Arena Naţională“. După acest 1-5 cu nemţii, roş-albaştrii au ajuns „colegi de suferinţă“ cu formaţii precum Dinamo Bacău!

Stuttgart avea 4-0 după numai 31 de minute de joc! De-a lungul timpului, puţine cluburi româneşti au reuşit „performanţa“ de a încasa patru goluri în prima repriză a unui meci:

*11.11.1964: Inter Milano – Dinamo 6-0 (4-0)

*18.03.1970: Arsenal – Dinamo Bacău 7-1 (4-1)

*27.08.1997: PSG – Steaua 5-0 (4-0)

*29.09.1998: Celta – FC Argeş 7-0 (4-0)

*22.11.2012: Steaua – VfB Stuttgart 1-5 (0-4)

Steaua a suferit cea mai drastică înfrângere din istoria clubului, acasă, în cupele europene, însă a urcat pe podium şi în clasament-ul all-time:

*18.09.1961: FC Bacău – Werder Bremen 0-6 (0-3)

*16.09.1992: Electroputere – Panathinaïkos 0-6 (0-2)

*03.11.2010: CFR Cluj – FC Bayern München 0-4 (0-2)